Търговска несигурност и експортен контрол изтриха над 130 млрд. от капитализацията на ASML
130 млрд. долара. Това е сумата, изтрита от пазарната капитализация на нидерландската ASML – единственият доставчик на машини за EUV литография в света. ASML е една от многото технологични компании, които понасят тежък удар заради тарифната политика на Доналд Тръмп и ограниченията на САЩ за износ на технологии за Китай.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Пазарната капитализация на ASML е намаляла с повече от 130 млрд. долара за по-малко от година.
- Акциите на ASML, която се смята за важен елемент от веригата за доставки на полупроводници, достигнаха рекордно високо ниво от над 1000 евро през юли миналата година при пазарна капитализация от 429.5 млрд. долара, според данни на S&P Capital IQ. При затварянето на борсата във вторник обаче пазарната капитализация се сви до малко под 297 млрд. долара.
КОНЦЕНТРАЦИЯ НА СТРАХА
ASML не е единствената, която търпи загуби на борсата. Основната причина е рестриктивната експортна политика на Доналд Тръмп, която засегна силно целия технологичен сектор, в частност полупроводниковата индустрия. Заради ограниченията за износа за Китай компаниите губят немалък пазарен дял в страната и отстъпват пред местните конкурентни компании.
Тарифната политика на Доналд Тръмп, която продължава да застрашава глобалната икономика, също има общо със загубите – заплахата на републиканеца за по-високи мита върху цялата полупроводникова индустрия докара до ръба много компании, включително в Европа.
АКЦЕНТ
ASML е една от най-важните компании по веригата за доставки на полупроводници. Тя е единственият доставчик на машини за екстремна ултравиолетова литография (EUV), които се закупуват от производители като TSMC и са необходими за производството на най-модерните чипове в света. Наскоро компанията започна да доставя следващото поколение от тези машини – High NA, които обещават по-висока резолюция и по-ефективно производство. Такива машини са доставени още на Intel и Samsung.
ДОПИРАТЕЛНА
ASML никога не е успявала да достави най-модерните си EUV литографски машини в Китай поради строги експортни ограничения, наложени от правителствата на САЩ и Нидерландия. Властите в Холандия въведоха забрана за износ на най-усъвършенстваните литографски машини за Китай през 2019 г. и разшириха контрола върху по-старите машини дълбока ултравиолетова литография (DUV), считано от 1 април 2025 г.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Погледите в момента са насочени към търговските преговори между САЩ и Европа. Според експерти, ако се стигне до споразумение, което да сложи край на тарифната война, компании като ASML вероятно биха могли да се възползват от облекчението на пазара. Въпреки външния натиск, който натежава върху ASML, анализаторите все още са сравнително оптимистично настроени към акциите. Целевата цена на ASML е малко над 779 евро. Това означава около 17% ръст спрямо цената на затваряне във вторник.