Търговското напрежение “изяжда” печалбата на авиокомпаниите
Търговското напрежение и забавените доставки принудиха световните авиокомпании да преразгледат надолу прогнозата си за печалбата на целия сектор за 2025 г., предаде Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Браншовата организация ИАТА очаква авиокомпаниите да отчетат обща печалба от 36 млрд. долара тази година, което е малко под предишната прогноза от 36.6 млрд. долара, обявена през декември, преди встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп.
- Въпреки това печалбите на авиокомпаниите ще нараснат от 32.4 млрд. долара миналата година благодарение на по-ниските цени на петрола и рекордния брой пътници.
- Очаква се високата заетост и забавянето на инфлацията да повишат приходите с 1.3% спрямо миналата година. Но авиокомпаниите ще трябва да почакат още малко, за да достигнат границата от 1 трлн. долара, след като ИАТА намали предварителната си прогноза за приходите в целия сектор с 2.1% до 979 млрд. долара, което все пак ще бъде исторически рекорд.
- Очаква се общите разходи на сектора да достигнат 913 млрд. долара през 2025 г., което е с 1% повече спрямо 2024 , но под предишните прогнози за 940 млрд. долара, тъй като по-ниските цени на горивата помагат да се компенсират нарастващите разходи за поддръжка на самолетите.
- ИАТА прогнозира, че приходите от товарни превози ще намалеят с 4.7% до 142 млрд. долара през 2025 г., главно поради по-ниския растеж на световната икономика и протекционистичните мерки, които отслабват търговията, включително митата.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Печалбата от 36 млрд. долара е значителна. Но това се равнява на едва 7,20 долара на пътник в сегмент. Това е слаб буфер срещу евентуални бъдещи сътресения в търсенето или данъци, тъй като секторът се връща към по-нормален режим след рязкото възстановяване на пътуванията по въздух след пандемията“, каза генералният директор на ИАТА Уили Уоли.
СИВИ ОБЛАЦИ
Широкообхватните мита на Тръмп засилиха опасенията от забавяне на икономиката и свиха разходите за стоки от неосновна необходимост, като накараха много потребители, особено в САЩ, да отложат или ограничат плановете си за пътуване.
Междувременно забавянето на доставките на самолети попречи на способността на авиокомпаниите да отговорят на нарастващото търсене на пътувания в някои региони, като същевременно повишава оперативните разходи, тъй като авиопревозвачите са принудени да поддържат в експлоатация по-стари самолети или да плащат повече за намаляващия брой налични резервни части.
„Това е нещо, което разочарова всички, особено авиокомпаниите, които чакат да получат самолети или имат приземени самолети, които биха искали да видят в експлоатация“, каза Уолш в интервю за Ройтерс.
На фона на борбата за това кой трябва да поеме митата Уолш призна, че някои производители ще се изкушат да ги прехвърлят на клиентите си, но предупреди, че това също така ще повиши цените на билетите.
„В крайна сметка, когато мисля по този въпрос, виждам, че потребителите ще трябва да платят за всички по-високи разходи, пред които е изправен секторът“, допълни Уолш.
