Винербергер: Kомпанията с 200-годишна световна история в строителството, празнува 20 години в България
Цанко Миланов и Атанас Буглов, управители на дружествата на wienerberger в България, разказват за двувековната история на глобалния лидер в строителните решения, за дългосрочната стратегия и визията за бъдещото развитие на компанията в региона, празнувайки вече 20 години устойчив успех у нас.

Цанко Миланов завършва ВСУ „Любен Каравелов“, специалност „Инженер конструктор“. Работи в строителния бранш в България и Германия. През март 2005 г. постъпва във „Винербергер“ като мениджър „Продажби“, след това е назначен за търговски директор и прокурист за България и Северна Македония. В момента е управител на всички дружества на wienerberger в България, „Винербергер“ ЕООД, „Земелрок“ ЕООД и „Пайплайф България“ ЕООД, както и председател на УС на БАИС (Българска асоциация за изолации в строителството).
Атанас Буглов получава висшето си образование в УНСС, специалност „Счетоводство и контрол“. Работи като консултант в KPMG и Deloitte в България. Постъпва във „Винербергер“ през септември 2005 г. като мениджър „Финанси“. От август 2008 г. е прокурист и финансов директор на компанията, а от май 2009 г. – неин управител. В момента е управител на „Винербергер“ ЕООД, „Земелрок“ ЕООД и „Пайплайф България“ ЕООД.
Винербергер има над 200-годишна история. Какво според Вас стои зад устойчивия успех и кои са повратните моменти, оформили компанията като глобален лидер днес?
Атанас Буглов: Винербергер е създадена преди повече от 200 години, като до 1985 г. дейността се развива само в Австрия. След 1986 г. групата започва своята международна експанзия, което е една от повратните точки в развитието ни – първо към Западна, а след това и Източна Европа, след 1999 г. също и в Северна Америка. Поетапно започва диверсифицирането на бизнес портфолиото към продукти извън традиционните за групата керамични тухли и керемиди – появяват се пластмасовите тръби Pipelife, бетоновите настилки Semmelrock, фасадните тухли Terca.
В периода на световната финансова криза от 2008–2009 г. и последвалото трудно възстановяване на световната икономика групата wienerberger трайно оформя своята дългосрочна бизнес стратегия, която всъщност ни прави устойчив на сътресения и успешен глобален лидер. Това е стратегия, насочена към диверсифициран бизнес портфейл, така че да се минимизират цикличните рискове в новото сградно строителство, климатичните влияния върху реновациите и бюджетни ограничения в инфраструктурата.
Винербергер разчита както на органичен растеж, така и на селективно придобиване на нови компании и брандове, така че да окомплектува своите системни решения в цялостен краен продукт с висока добавена стойност. Групата е иновативен лидер, който разбира мега-трендовете и се стреми по адекватен начин да отговори на предизвикателствата и промените в клиентските нагласи. В допълнение на силния фокус върху технологичната и енергийна ефективност на собствените производства Винербергер има ясна и дългосрочна ESG стратегия, която е в основата на всякакви бъдещи планове за развитие.
Какво място заема България в дългосрочната стратегия на Винербергер за региона и каква е визията Ви за развитието на компанията у нас?
Атанас Буглов: Винербергер е представена в България с всички свои основни продуктови брандове (Porotherm, Tondach, Semmelrock, Pipelife) и три завода с над 270 служители понастоящем. През годините от стъпването си на местния пазар сме инвестирали над 120 млн. лева в дълготрайни активи, като инвестициите продължават ежегодно в различни направления.
Заводът за керамични блокове в Луковит бе пилотен проект за „мегазаводи“ на групата, с уникални за времето технологии, който 18 години по-късно продължава да бъде сред най-високоефективните производствени единици.
Заводът за пластмасови тръби в Ботевград е единственият Pipelife завод на Балканите и има важна регионална роля във веригата на доставки в този сегмент. През периода 2022–2024 г. там се вложиха 10 млн. лева инвестиции в изграждане на нови производствени линии и закрит склад.
Като добавим, че заводът за бетонови изделия до Елин Пелин има един от най-големите дялове на продукти висок и среден клас в микса продажби в този групов сегмент, имаме много поводи да бъдем горди с постигнатото през годините и сега.
„Групата на Винербергер гледа на България и местния екип с доверие и увереност за бъдещите успехи.“
От гледна точка на визия за развитие стратегията ни е насочена към растеж, посредством нови продукти във всички сегменти, увеличено производство чрез новите линии (в Ботевград), оптимизации в технологичните процеси. Аз съм оптимист и за инвестиции в нови заводи и/или линии, предвид стабилните показатели за рентабилност и управление на оборотен капитал.

Какво означава „устойчивост“ за Винербергер и как я прилагате в практиката? Какво е устойчивото строителство за Вас и как Вашите продукти и процеси го подкрепят?
Цанко Миланов: Устойчивостта за нас е дългосрочна отговорност! Ние не сме наследили Земята от предците ни, а сме я взели назаем от децата ни!
Устойчивите практики трябва да бъдат интегрирани в бизнеса и ежедневието, за да се гарантира бъдеще за следващите поколения чрез използването на чисти технологии и иновации за намаляване на въглеродния отпечатък. Това обаче изисква партньорство между компании, правителство и граждани. За съжаление, вече има много фалшиви обещания за устойчивост и имаме нужда от прозрачност и реални действия. Като компания в България ние винаги сме възприемани като иновационен лидер и чрез технологиите за производство предлагаме устойчиви решения във всеки сегмент, в който сме активни.

В завода ни в Луковит за керамични блокове Porotherm следваме груповата политика за намаление на СО2 емисиите с 40% до 2030 г. и да станем въглеродно неутрални към 2050 г. Продуктите за стени, които произвеждаме, са с повишена топлоизолационна способност спрямо останалите керамични продукти и по този начин повишаваме цялостната енергийна ефективност на сградите. В допълнение употребата на биомаса намалява използването на природен газ, а използваната система за многократни палети е спестила на природата ни за тези 20 години повече от 1500 декара гора!
Част от устойчивите ни практики е употребата на рециклирани материали и собствен скрап. В завода ни за производство на бетонови изделия Semmelrock в Елин Пелин използваме не само първични инертни материали, които, за съжаление, все повече намаляват, но и вторичен материал, получен от смилането на отпадъците ни от бетонови изделия. В допълнение се стремим да предложим на пазара продукти с намален SRI (Solar Reflex Index), за да намалим затоплянето на градовете от настилките.
И не на последно място – производството ни на пластмасови тръби и изделия Pipelife в Ботевград е напълно затворен цикъл с нулев производствен отпадък и реално ние не само използваме рециклирани пластмаси в допълнение на първичните, но реално всеки производствен отпадък се връща отново в изделията.
За нас устойчивостта е свързана и с осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд за служителите ни и това не само за нас, но и на групово ниво е приоритет № 1. В допълнение се стремим, където можем, да подкрепяме местните общности чрез осигуряване на материали, образователни инициативи и партньорства с НПО-та.
Как Винербергер си сътрудничи с местните власти и в какви инициативи се включва като част от своята корпоративна социална отговорност?
Цанко Миланов: Дългогодишното ползотворно сътрудничество с местните власти се изразява в подкрепа на общински проекти, насочени към подобряване на социалната среда и реализиране на културни дейности.
„През последните 10 години Винербергер е подкрепила дарителски инициативи посредством продукти на пазарна стойност над 200 хил. лева.“
Сред тези проекти е партньорството с Българския антарктически институт за реконструкцията на водопровод на българската база на Антарктида. Като част от своя дългосрочен ангажимент към съхраняването на културно-историческото наследство на България Винербергер подпомага реставрацията и поддръжката на Кремиковския и на Пенкьовския манастир, както и на църквите в селата Ресен и Изгрев.
Социалната отговорност на компанията не спира дотук. Съвместният проект с Habitat for Humanity в Костинброд е единствен по рода си в България. Винербергер последователно подкрепя и Фондация „Рето Надежда“, както и вече 10 години си сътрудничи активно със сдружение „Аутизъм днес“, допринасяйки за изграждането на по-приобщаваща социална среда.
Атанас Буглов: Темата „Биоразнообразие“ допълва социалната отговорност и е сред водещите приоритети за Винербергер в глобален мащаб. Фокусът е върху опазването и възстановяването на местната флора и фауна. В началото на програма „Биоразнообразие“ са регистрирани 111 вида, които са естествено разпространени в производствените бази на компанията и зоните около тях, като до края на 2024 г. броят им е нараснал до 165. За миналата година числеността на преброените видове в регион Източна Европа се е повишила с 20%. В България конкретен израз на този ангажимент е партньорството с фондация „Помахай с опашка“, насочено към създаването на благоприятна среда за животните.
Програмата за социална отговорност продължава и през тази година. Винербергер планира със съдействието на местните институции още проекти и инициативи за облагородяване на градската среда и за повишаване на качеството на живот.
В рамките на партньорството със Столична община – район „Възраждане“, стартира дългоочакван ремонт на покривите на двете сгради на Детска градина № 119 „Детска планета“. Успоредно с този проект, в процес на обсъждане е и реализацията на инициатива за подмяна на настилки в Зоологическа градина София – стъпка към модернизацията и повишаване на удобството за посетителите.

Какви иновации въведохте в компанията през последните години и как те се отразяват и променят строителния сектор?
Цанко Миланов: Имаме няколко нива на иновации и това са иновативни строителни решения и технологии в производството. Всъщност преди 20 години започнахме еволюцията в строителния сектор, предлагайки на пазара високоефективните керамични блокове с отлична топлоизолация Porotherm, които намаляват енергийните разходи за отопление и охлаждане. Ако тогава това беше по-скоро екзотика и всички използваха познатите тухли четворки, произведени с технология от 60-те години, то днес блоковете с вертикални кухини имат почти 100% пазарен дял в стените от керамика.
Последната иновация в сегмент стени, която представихме на пазара, са шлайфаните блокове Porotherm Profi с полиуретаново лепило Dryfix, където благодарение на прецизната геометрия и употребата на лепило се повишава скоростта на зидане почти 3 пъти и отпада нуждата от нормален разтвор. В допълнение системата Porotherm IZO Profi осигурява изключително висока енергийна ефективност с вградена топлоизолация от минерална вата в блока. По този начин отпада нуждата от изпълнение на топлоизолационна система, както и се осигурява твърда фасада и удължаване живота на топлоизолацията.
В сегмент настилки също винаги сме били иноватор и първи на пазара предложихме системата за заключване Pavelock, която вече се е превърнала в стандарт и през годините всяка година сме представяли нещо ново и иновативно на пазара. В края на миналата година пуснахме в продажба ECO Puzzle, уникален продукт, който освен различните начини на полагане и визия има за цел да замени скучните паркинг елементи и да осигури не само възможност за озеленяване, но и уникална визия.
В сегмент тръби, също през годините сме били пионери в иновациите и тръбите от гофриран полипропилен Pragma, които са се превърнали в стандарт за канализационните инфраструктурни проекти. В момента иновативни продукти от последната година са безшумната канализация Master 3 Plus, с която имаме изключителни постижения и съответни сертификати за обезшумяване на канализацията във високото строителство. Системите Radоpress заменят познатия PPR за водопровод, фокусирани върху бързината на изграждане (почти 2 пъти по-бързо) и най-важното – безкомпромисно качество, гарантиращо водоплътност и дълготрайност на водопроводната инсталация. Миналата година започнахме производство в Ботевград на ротационно лети полиетиленови съдове и в момента имаме изключително широки, конкурентни и персонализирани решения за тях.

А какви са следващите важни стъпки, които да очакваме от Винербергер в контекста на устойчивото строителство и дигитализацията?
Цанко Миланов: Вече не е достатъчно един продукт да има декларация за съответствие и CAD детайл. Все повече експерти и инвеститори се интересуват от сертификати за устойчивост и BIM и ние със сигурност ще бъдем отново пионерите, които ще тръгнат в тази посока. Вече в много държави от Европа не е възможно да строиш, ако продуктите или решенията ти нямат подобни сертификати, не използват рециклирани продукти или нямат BIM библиотека. Това е и нашият път, защото за нас е отговорност да бъдем лидер на пазара. За съжаление, нивото на дигитализация в строителството в България е все още доста ниско, но ние се стремим да бъдем едни „гърди напред“, предлагайки на нашите клиенти – дистрибутори, онлайн магазин, EDI свързаност, или онлайн портал за издаване на гаранции за нашите сертифицирани и оправомощени майстори, полагачи на покриви, или доверени инсталатори на тръби. Все повече процесите при нас се дигитализират и виждайки, че това е високо ценено от потребителите, то пътят ни е предопределен.

Компанията отчете много добри финансови резултати в последните години, въпреки глобалните предизвикателства. На какво отдавате впечатляващите си бизнес успехи и какво показват те за позицията на компанията на местния пазар?
Атанас Буглов: Силните резултати на групово ниво са микс от диверсифициран бизнес портфейл, фокус върху иновативни продукти и системни решения с висока добавена стойност, технологично лидерство в съчетание с постоянен стремеж към подобряване, финансова дисциплина, особено в трудни моменти – всичко това, управлявано от чудесни екипи от професионалисти в различните държави и направления. Изграденото доверие между нас и партньорите е от ключово значение, и по принцип, и конкретно в България, за да се подкрепяме във всякакви ситуации и бизнес обстоятелства, съответно да вървим напред заедно и дългосрочно. Трябва да признаем, че в България пазарът на ново строителство продължава да расте, което е в контраст с трусовете на европейско ниво от миналата година, но пък създава благоприятна инерция за високо търсене на строителни материали у нас. Докога ще е така, никой не знае, но пък ние не стоим на едно място и си „подготвяме домашното“ за бъдещето.
Как се променя портфолиото на Винербергер в отговор на новите регулации, нуждите на пазара и взискателните очаквания на клиентите?
Цанко Миланов: Това, което се опитваме да направим, е да предложим не строителен продукт, а строително решение. Това е и най-голямата добавена стойност на Винербергер. Ние не предлагаме само продукт, а цялото решение, включително инженеринга. Почти във всички сегменти, в които оперираме, нашите клиенти получават готово решение като покривна система, план за монтаж на настилки, цялостно решение за пречиствателно съоръжение или подово отопление и т.н. Имаме екип от професионалисти, които разбират нуждата на клиента и я решават. Освен целия сервиз (пред- и следпродажбен), който предлагаме, компанията осъзнава все по-голямата липса на работна ръка и се стреми да предлага решения, които намаляват тази нужда и повишават ефективността. Ние следим промените на регулациите на Европейско ниво и се стремим не само да сме в крак с тях, но и да сме първите в България, които им откликват.
С какво се отличава корпоративната Ви култура и подходът Ви за развитие на таланти? Как мотивирате екипите си в региона, и по-конкретно в България?
Атанас Буглов: Корпоративната ни култура е лесна за възприятие, разбиране, докосване, изживяване. Основана на корпоративните ценности Доверие, Уважение, Страст и Креативност, тя прави непосредствен мост между желани бизнес поведения и общочовешки взаимоотношения. Това има своята логика, защото ние искаме да живеем тази култура в ежедневието си, а не да я затворим в абстрактни дефиниции. Вярвам, че тя е близка до сърцето на нашите служители, особено когато се прилага равнопоставено от всички йерархични нива в групата, от всички държави и брандове.
Цанко Миланов: Относно талантите, стараем се да ги идентифицираме колкото може по-рано, а след това да изготвим персонални планове за развитие със съответните хора. От моя гледна точка е по-добре това да се случва текущо и неформално, в свободна комуникация между мениджъри и служители, а не само по време на официалната годишна оценка, каквато имат повечето компании. Моето лично усещане е, че в България сме успели да култивираме такава свободна, неформална, дори бих казал приятелска среда на комуникация между всички, и много ми се иска да запазим това качество в бъдеще и след нас.
Какви качества търсите в бъдещите си служители и новите хора, които привличате? Какво ги задържа дългосрочно в компанията и как създавате среда за растеж?
Атанас Буглов: Освен чисто професионалните компетенции на кандидатите, за нас е много важно те да се идентифицират с корпоративните ни ценности. Искаме активни и креативни, отговорни и лоялни, мислещи и търсещи хора. Фактът, че повече от 30% от служителите ни са в компанията повече от 10 г., е показателен, че има какво да предложим на нашите служители в този аспект, а именно дългосрочност и коректност във взаимоотношенията, мотивираща и подкрепяща среда в социално отговорна компания. Възможностите за растеж при нас се получават съвсем естествено, тъй като сме част от голяма международна група, която динамично се развива. Организациите преминават през различни интеграционни процеси, на групово и локално ниво се осъществяват комплексни и предизвикателни проекти, които дават възможност за надграждане на професионални умения и опит, както и кариерно израстване.
Как отбелязахте чудесния повод, който отпразнувахте на 20 май, а именно 20 години Винербергер в България?
Цанко Миланов: 20 години Винербергер в България отбелязахме тематично със събитие в 2020 Event Space, на което бяха поканени наши партньори, които през тези 20 години са били до нас неотлъчно – наши дистрибутори, банки, администрация, проектанти. Това са хората, които през тези години по някакъв начин са ни подкрепяли и заедно с тях ние сме изградили това, което сме в момента. А отделно за служителите ни след месец ще има събитие специално за тях, което ще съчетаем и с форма на тиймбилдинг. Служителите за нас са като едно голямо семейство, но по-интересното е, че и с бизнес партньорите си също се разбираме изключително приятно. Затова събитието ни на 20 май не беше строго официално, тъй като ние ежедневно говорим за работа. Отпразнувахме го по-скоро като неформално време заедно, в което да си спомним хубави случки, да си поговорим за някакви други теми от живота и малко да излезнем от бизнес етикета.

А какво си пожелавате Винербергер да постигне през следващите 20 години напред?
Атанас Буглов: На групово ниво – разширяване на географските ни пазари извън Европа и Северна Америка. В България – откриване на поне още 2-3 завода. И при всички положения, запазване или дори подобряване на корпоративния ни имидж като партньор, който може да носи отговорност и да изпълнява своите обещания и ангажименти.
Цанко Миланов: Винербергер да затвърди позицията си на пазарен лидер и да навлезе в други сегменти от сградата, за да може компанията все повече да бъде възприемана като системен доставчик на иновативни, екологични решения за цялата обвивка на сградата, в областта на новото строителство и реновирането, както и инфраструктурата в управлението на водата и енергията.