Цените на медта се повишиха рекордно, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че скоро ще обяви мита в размер на 50% за вноса на метала в САЩ.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Цените на медта в САЩ се повишиха рекордно във вторник, след като президентът Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон ще наложи 50% мита върху вноса на метала – пореден ход на ескалация в търговската война.
- Тръмп заяви, че тарифите ще бъдат повишени до 50%. Очаква се новите мита да засегнат седем държави, като подробностите ще бъдат обявени по-късно днес.
- Фючърсите на медта, които се търгуват на борсата в Ню Йорк, скочиха с 13% до 5.69 долара за паунд – най-високата цена в историята и най-големият еднодневен ръст от 1969 г. насам.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Това е повратна точка за пазара на мед – предстоящите мита най-вероятно ще затворят прозореца за доставки до края на годината”, посочват анализатори на Citi, цитирани от Financial Times.
АКЦЕНТ
Медта има широко приложение заради здравината и електропроводимостта си. Металът е третият най-използван метал след желязото и алуминия и намира приложение в редица сектори като електроника, строителство, автомобилна индустрия, авиация, корабостроене. САЩ са сред най-големите вносители в света – според базата данни на ООН Comtrade за 2024 г. стойността на внесената в САЩ Мед е над 17 млрд. долара.
ДОПИРАТЕЛНА
Най-големият вносител на мед за САЩ е Чили, следвана от Канада, Перу, Демократична република Конго и Мексико.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Вносът на мед в САЩ няма да е единственият засегнат от по-високи мита. Американският президент заплаши с въвеждането на тарифи в размер на до 200% за вноса на фармацевтични продукти, като компаниите ще имат срок до година и половина, за да започнат да произвеждат продуктите си в САЩ, преди новите мита да влязат в сила, добави Тръмп.
