Иван Иванов спечели юношеския „Уимбълдън“
Иван Иванов стана шампион на сингъл при юношите на „Уимбълдън“ по тенис и донесе на България първа титла от този турнир след 17 години пауза.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 16-годишният българин, който е поставен под номер 6 в схемата, победи убедително на финала американеца Ронит Карки с 6:2, 6:3 за 57 минути.
- Иванов нямаше никакви проблеми в двубоя за трофея. Той пласира 6 аса и не даде нито една възможност за брейк на съперника, като направи два пробива във втория и в осмия гейм за успеха в първия сет, а във втората част взе подаването на съперника си за 3:1 и след това затвори срещата с втория си мачбол на собствен сервис.
- Карки елиминира на полуфиналите друг българин – Александър Василев.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Единственият трофей за България на „Уимбълдън“ при юношите печели Григор Димитров през 2008 година. Иванов е роден на 30 октомври 2008-а, т. е. няколко месеца след този успех. По-късно през същия сезон Димитров става шампион при юношите и на Откритото първенство на САЩ, като досега това бяха единствените две титли от Големия шлем за страната при момчетата, а Иванов стана вторият български тенисист с трофей от този ранг.
Той триумфира с шест поредни победи на турнира и без нито един загубен сет. Със страхотното си представяне Иван Иванов ще се изкачи на първо място в световната ранглиста при юношите през следващата седмица.
Титли от Големия шлем при девойките за България са печелили сестрите Мануела, Катерина и Магдалена Малееви и Сесил Каратанчева.
По материали на БТА
