ЕК може да забави с половин година част от второто плащане по ПВУ
Европейската комисия разглежда вариант за частично одобрение на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост на България, като средствата, обвързани с антикорупционните реформи, могат да бъдат отложени с около шест месеца, съобщиха източници от ЕК пред БНР.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- До края на годината се очакват 653 млн. евро по втория транш от ПВУ, при условие за функционираща и независимо управлявана Комисия за противодействие на корупцията.
- При липса на антикорупционни реформи ЕК може да одобри частично плащане за изпълнените 59 етапа и цели и да отложи средствата, свързани с Комисията за противодействие на корупцията, с приблизително шест месеца.
- Оценката на искането за второто плащане се очаква до две седмици.
- България вече е получила 1.37 млрд. евро като първо плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF), като Комисията ще продължи да разпределя средствата в зависимост от постигнатия напредък по планираните реформи и инвестиции.
ДОПИРАТЕЛНА
Сигналите от ЕК идват след призив на групата “Обнови Европа” към Комисията да задържи второто плащане заради проблеми в съдебната система, включително заради казуса със задържането на варненския кмет Благомир Коцев и решението на Софийския апелативен съд той да остане за постоянно в ареста. По думите на “Обнови Европа”, настоящата КПК не е достатъчно независима и се използва за оказване на натиск.
