Вносът превишава износа с 13.6 млрд. лв. за девет месеца на 2025 г.
Внесените стоки в България за периода януари – септември 2025 г. са на стойност 75.602 млнрд лв. (по цени CIF), докато износа достига стойност от 61.998 млрд. лв., показват предварителните данни на Националният статистически институт (НСИ). Това води до общо отрицателно външнотърговско салдо (износ FOB – внос CIF) на стойност 13.604 млрд. лв. , като само за септември то е нарастнало с почти 2 млрд. лв.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Износът за деветте меседа на тази година е намалял с 4.8% спрямо същия период на миналата година, докато вноса се е увеличил с 3.8 на сто.
- При износа за трети страни, най-голям ръст от 51.4% е отбелязан в сектор „Разнообразни готови продукти, н.д.“, а най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ 39.7%.
- Най-голямо увеличение е отчетено при вноса в сектор „Храни и живи животни“ (26.2%), а най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (43.2%).
- Износът към страни от ЕС бележи най-голям ръст в сектор „Храни и живи животни“ (15.6%), Най-голям спад се наблюдава в сектор „Артикули, класифицирани главно според вида на материала“ (20.1%).
- При вноса от ЕС, най-голямо увеличение е отчетено в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (24.7%), а най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (4.4%).
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Основната тежест върху отрицателното външнотърговски салдо идва от търговията с трети страни, където за девет месеца са натрупани 9.497 млрд. лв. негативен резултат. Вносът тук също нараства (с 4.3% спрямо същия период на миналата година) до 32 млрд. лв., докато намалението при износа е с 2.4% до 22.5 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Сърбия и Казахстан, а при износа Основни търговски партньори на България са Турция, Съединените американски щати, Сърбия, Република Северна Македония, Алжир, Китай и Обединеното кралство.
В същото време при по-голям обем на търговията със страните от ЕС, отрицателното салдо е по-малко, в размер на минус 4.1 млрд. лв. Вносът от страните от общността достига до 43.6 млрд. лв., а износа е в размер на 39.5 млрд. лв.
Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 64.0% от износа, докато по-голяма част от вноса идва от т Германия, Румъния, Гърция, Италия и Полша.
