Износът на германски автомобили за САЩ се е сринал с почти 14% през първите три тримесечия на 2025 г., което превръща сектора в най-силно засегнатия от търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп, сочи проучване, цитирано Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Съгласно споразумение между Вашингтон и Брюксел, от 1 август САЩ въведоха базово мито от 15% върху автомобилите от Европа – значително по-ниско от първоначално обявената от Тръмп ставка от 25%, добавена върху вече съществуващото мито от 2.5%.
- Германските инженерни компании също изпитват сериозни затруднения в резултат на митническия режим.
- Проучването показва, че износът в този сектор за САЩ е намалял с 9.5% през първите девет месеца на 2025 г. Износът на машини е засегнат от 50% американско мито върху продукти от стомана и алуминий.
- Химическата индустрия също отчита спад от 9.5% на износа към най-големия си външен пазар, въпреки че според доклада това не може да се обясни единствено с митата.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Тъй като в момента трябва да се приеме, че американските вносни мита няма да се върнат към нивата отпреди администрацията на Тръмп в обозримо бъдеще, значително възстановяване на германския износ за САЩ е малко вероятно“, коментира авторът на проучването Самина Султан, определяйки ситуацията като „нова нормалност“ за германските износители.
ДОПИРАТЕЛНА
Общо за всички сектори германският износ за САЩ е намалял със 7.8% на годишна база през първите три тримесечия, след среден ръст от близо 5% за съпоставимите периоди между 2016 и 2024 г.
