Банковата система в България с рекордна печалба за януари от 105 млн. евро
Влизането в еврозоната в началото на 2026 г. г. се отразява добре на банковата система в страната, която отчита рекордна печалба за първия месец на годината, става ясно от публикуваните в края на миналия месец данни на Българска народна банка (БНБ). Към 31 януари 2026 г. печалбата на банковата система е 105 млн. евро, с 29 млн. евро или 38.2% повече от реализираната за януари 2025 г.
Досегашната най-висока стойност по този показател бе за януари 2024 г., когато общата печалба на банките на страната достигна 183 млн. лв. В края на същата година бе отчетена и рекордната до момента обща годишна печалба на банковата система от 3.7 млрд. лв. През миналата година бе отбелязано леко отстъпление по този показател, защото резултата бе с 67 млн. лв. по-слаб.

Централната банка предоставя резултатите за отделните банки на тримесечие, затова не може да се види колко е резултата на всяка от тях за първия месец на годината. В месечната си статистика БНБ посочва само мястото на банките в отделни групи, в зависимост от размера на активите им в края на всеки отчетен период. Първа група се състои от 5-те най-големи банки на база на общите им активи към всеки отчетен период, втора – от останалите банки, а в трета група влизат клоновете на чуждестранни банки в България.
Според разпределението на банките по групи към 31 януари 2026 г., първата група се води от Банка ДСК, следвана от Обединена българска банка и Уникредит Булбанк. Другите две големи банки са Юробанк БЪлгария и Първа инвестиционна банка.
Общите активите на банковата система в края на януари са 115.2 млрд. евро, с 859 млн. евро по-малко спрямо края на декември 2025 г. Според данните на БНБ, през месеца е отчетено намаление с 2.4 млрд. евро в кредитите и авансите, като делът им в общите активи се понижава до 60.7% (от 62.3% в края на 2025 г.).
Общите брутни кредити и аванси в края на януари са 71.7 млрд. евро. Вземанията от кредитни институции намаляват с 2.9 млрд. евро до 6.1 млрд. евро, а брутният кредитен портфейл нараства с 551 млн. евро до 65.6 млрд. евро. В същото време се увеличават кредитите за нефинансови предприятия (с 342 млн. евро), както тези за домакинства с 264 млн. евро, в това число 240 млн. евро, обезпечени с жилищен имот. Намаляват кредитите за други финансови предприятия (с 53 млн. евро) и за сектор държавно управление (с 2 млн. евро).
Общите депозити в банковата система са 96 млрд. евро в края на януари, като през месеца те намаляват с 1.4 млрд. евро. Това е в резултата на понижение на депозитите на кредитни институции с 1.9 млрд. евро, на нефинансови предприятия с 521 млн. евро, и на други финансови предприятия със 119 млн. евро.
Депозитите на домакинства обаче продължават да се увеличават, като за януари ръста е със 787 млн. евро. Увеличение има и при сектор държавно управление с 223 млн. евро.
Балансовият собствен капитал на банковата система в края на януари е 15.3 млрд. евро и на месечна база нараства със 137 млн. евро с основния принос на печалбата през месеца, посочват още от БНБ.
