И бизнесът ще бъде компенсиран заради високите цени на горивата
Правителството подготвя пакет от мерки в подкрепа на бизнеса заради високите цени на горивата. Те ще допълнят вече въведените компенсации за домакинствата и се очаква да бъдат обявени в най-кратък срок.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Финансовият министър Георги Клисурски съобщи, че се подготвят мерки за подпомагане на бизнеса.
- Правителството вече провежда срещи с представители на засегнати сектори и браншови организации.
- Мерките ще станат ясни след съгласуване с бизнеса.
АКЦЕНТ
Очакваните мерки ще бъдат насочени към най-засегнатите отрасли и ще целят ограничаване на инфлационния натиск още в началото на веригата на доставките. Фокусът е върху транспортния сектор и разходите за енергия, които имат пряко отражение върху крайните цени.
ДОПИРАТЕЛНА
Преди дни Клисурски съобщи, че се обсъжда замразяване на тол таксите за камионите над 3.5 тона. Идеята за замразяване на тол таксите е насочена към ограничаване на разходите за транспортните компании в момент на бързо поскъпване на горивата.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Целта е мерките да бъдат ефективни и таргетирани“, заяви Георги Клисурски.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Подкрепата за бизнеса идва на фона на поскъпването на горивата. Цените на дизела се задържаха на нива над 1.60 евро за литър, което вече доведе до активиране на социални мерки за домакинствата. Изплащането на месечните компенсации в размер на 20 евро ще започне през април.
