Тръмп удължава примирието между Израел и Ливан с три седмици
Примирието между Израел и Ливан ще бъде удължено с още три седмици, обяви американският президент Доналд Тръмп в четвъртък. Решението идва на фона на продължаващи сблъсъци между израелската армия и бойци на Хизбула. Първоначалният срок на примирието изтичаше в неделя.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Доналд Тръмп обяви новината в публикация в Truth Social след среща с посланиците на Израел и Ливан в Белия дом и намекна за възможна бъдеща среща във Вашингтон между премиера Бенямин Нетаняху и президента Жозеф Аун.
- Израелският посланик във Вашингтон Йехиел Лайтер заяви, че се надява “мирът между Израел и Ливан да бъде формализиран в близко бъдеще“, докато ливанската посланичка Нада Хамаде Моавад благодари за подкрепата на САЩ.
- Въпреки това ударите между израелската армия и подкрепяната от Ливан групировка “Хизбула” продължават.
- Междувременно Ормузкият проток остава блокиран както от Иран, така и от САЩ, като Техеран заявява, че няма да допуска търговски трафик, докато не бъде вдигната блокадата на иранските пристанища.
АКЦЕНТ
Удължаването на примирието идва в момент на реална ескалация на напрежението. Само ден преди съобщението при израелски въздушни удари в Ливан загинаха петима души, включително журналистка.
ДОПИРАТЕЛНА
Израел и Ливан формално са в състояние на война от 1948 г., въпреки подписаното примирие през 1949 г. През последните години сблъсъците се концентрират основно около операциите на Израел срещу Хизбула в Южен Ливан.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
2 300. Това е броят на убитите в Ливан от началото на войната според официалната информация на местните власти.