След невидимо новолуние небето над България ще предложи рядко красив майски спектакъл – тънък лунен сърп ще се появи близо до Венера и Юпитер след залез, а двете планети ще продължат визуално да се приближават до съединението си през юни.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Явлението ще може да се наблюдава от България, но не еднакво добре във всички вечери. На 17 май Луната ще бъде много тънък млад сърп, ниско над западния хоризонт и вероятно ще изисква бинокъл и отлични условия.
- Много по-добра възможност ще има на 18 май, когато Луната ще е по-високо и по-лесна за откриване близо до ярката Венера. На 20 май тя ще се премести визуално по-близо до Юпитер, който също ще бъде видим след залез.
- За наблюдателите в България посоката е ясна – западното небе след залез. Венера и Юпитер са видими вечер от София, като Венера има добра видимост след залез, а Юпитер може да се наблюдава в първите часове след залеза, според данните на Timeanddate за българската столица.
- Новолунието настъпва на 16 май в 23:01 ч. българско време за София, което означава, че небето около уикенда ще бъде по-тъмно – добри условия не само за търсене на планетите, но и за по-общо наблюдение на звездното небе извън градските светлини.
ДОПИРАТЕЛНА
Това няма да бъде „среща“ в буквалния смисъл. Венера, Юпитер и Луната ще изглеждат близо една до друга само от гледна точка на наблюдателя на Земята. Венера е вътрешна планета и обикаля по-близо до Слънцето, докато Юпитер е външна планета, далеч отвъд орбитата на Марс. Затова подобни подреждания са преди всичко оптична геометрия – небесни тела на огромни разстояния, които временно попадат в една и съща зона на видимото небе.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
358 593 км – на такова разстояние от Земята ще бъде Луната при невидимото „суперноволуние“ на 16 май, според Timeanddate. Именно близостта ѝ до Земята прави това новолуние „супер“, макар самата Луна да няма да се вижда, защото ще бъде в посока към Слънцето.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Майското подреждане на Луната, Венера и Юпитер е част от по-дълга небесна сцена, която ще се развива в продължение на седмици. През целия май Венера и Юпитер се виждат след залез в западното небе и постепенно се приближават визуално една към друга. Венера е по-ярката – BBC Sky at Night Magazine посочва яркост около минус 3.8 в началото на май и минус 3.9 към началото на юни, докато Юпитер остава също много ярък, но по-слаб – около минус 1.9 в началото на май.
Това прави явлението удобно за широка публика: не е нужно специално оборудване, за да се видят двете планети, а Луната добавя визуалния акцент, който превръща наблюдението в по-лесно разпознаваема небесна картина. За България най-важното условие ще бъде не техниката, а мястото – открит западен хоризонт, възможно най-малко светлинно замърсяване и ясна вечер.
Истинската кулминация обаче няма да бъде този уикенд, а началото на юни. На 9 юни Венера и Юпитер ще достигнат близко съединение – моментът, в който двете най-ярки планети на вечерното небе ще изглеждат най-близо една до друга. Затова майските вечери са нещо като прелюдия: шанс да се проследи бавното им приближаване, преди небето да предложи още по-впечатляващ планетен дует.
