България е сред страните в Европейския съюз с най-голям скок в продажбата на нови електромобили. През април в страната ни са регистрирани 456 електромобила, което е с 216% повече спрямо същия период на 2025 г.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- На годишна база единствено Хърватия (+450%) ни изпреварва по процентен ръст при продажбите на електромобили.
- Като цяло в ЕС са продадени 200 117 изцяло на ток автомобили, което е ръст от 37.7% на годишна база.
- Причината е ясна – рязкото поскъпване на горивата заради войната в Иран и блокирането на Ормузкия проток.
- През април общите продажби на автомобили у нас се покачват с 18.3% на годишна база, до 4742.
- Най-много продадени нови автомобили са на бензин – 3356 (+7.4%), следвани от тези на дизел – 559 (+7,1%).
ДОПИРАТЕЛНА
През април в ЕС са регистрирани 972 314 нови автомобила, което е с 5.1% повече спрямо април 2025 г.
Най-много през четвъртия месец са продадени в ЕС хибриди – 359 056 броя, следвани от бензинови автомобили – 218 485 и електромобили – 200 117
През февруари най-продаваната марка автомобили в ЕС е Volkswagen с реализирани 107 418 бройки, следвана от Toyota 62 978 и Skoda – 68 072.
