Правителството няма да преразглежда заложения бюджетен дефицит между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет въпреки критиките, че той достига рекордните за последните 12 години 5.7% от БВП. Това заяви премиерът Румен Радев, според когото кабинетът вече е изчерпал всички възможности за намаляването му, а приоритет ще бъде бюджетът за 2027 г.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Румен Радев заяви, че правителството няма да предлага промени в заложения бюджетен дефицит между първо и второ четене на закона за държавния бюджет.
- Според премиера дефицитът е “завещан” от предишните управления, а кабинетът вече е изчерпал всички резерви, за да го намали до “една приемлива норма”, която остава над референтните 3% от БВП.
- По думите му основната цел е през бюджета за 2027 г. дефицитът да бъде намален допълнително.
- Радев обеща проектът на държавния бюджет за 2027 г. да бъде изготвен в следващите няколко месеца.
АКЦЕНТ
Изказването идва, след като Европейската комисия предложи да започне процедура за свръхдефицит срещу България заради планирания бюджетен дефицит от 5.7% от БВП през 2026 г. Според Радев подобни процедури вече са прилагани спрямо редица държави членки и не представляват прецедент.
Според препоръките на Съветът на ЕС България трябва да предприеме ефективни действия и до 15 октомври 2026 г. да представи необходимите мерки за намаляване на своя дефицит, както и да гарантира, че номиналният кумулативен темп на растеж на нетните разходи няма да надвиши 4.2% през 2026 г., 7.7% през 2027 г. и 11.4% през 2028 г., както и 15% през 2029 г.
ДОПИРАТЕЛНА
Процедурата за свръхдефицит се открива, когато бюджетният дефицит на държава членка надхвърли прага от 3% от БВП, заложен в европейските фискални правила. Ако бъде одобрена окончателно от Съвета на ЕС, България ще трябва да представи план за постепенно връщане на дефицита в допустимите граници, като изпълнението му ще бъде наблюдавано от Европейската комисия.
