Европейската комисия наложи на Google глоби в общ размер на 890 млн. евро за две нарушения на Закона за цифровите пазари (DMA). Според регулатора компанията е давала предимство на собствените си услуги в търсачката Google Search и е ограничавала разработчиците на приложения да насочват потребителите към по-евтини алтернативи извън Google Play.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Комисията наложи две отделни санкции. Първата е в размер на 460 млн. евро заради това, че Google е приоритизирала собствените си услуги – включително за пазаруване, хотели, транспорт и спорт при онлайн търсене спрямо конкурентни платформи.
- Другата глоба е в размер на 430 млн. евро за ограниченията, които Google Play налага на разработчиците на приложения при информирането на потребителите за алтернативни начини за покупка извън Google Play.
- Според Комисията практиките са в нарушение на изискванията на Закона за цифровите пазари, който задължава т.нар. „компании-пазачи“ да третират конкурентите си при прозрачни и равни условия.
- Сега Google трябва да приведе практиките си в съответствие със законодателството в срок от 60 дни. В противен случай може да бъде санкционирана с глоби в размер на до 5% от глобалния си оборот.
- Компанията има право да обжалва решенията на Европейската комисия.
ДОПИРАТЕЛНА
Комисията отбелязва, че Google вече е предложила и започнала да тества промени в начина, по който представя собствените си услуги в Google Search, както и в правилата за Google Play. Според Брюксел тези мерки представляват „значителен напредък“ към спазване на изискванията, но тяхната ефективност ще продължи да бъде оценявана. Диалогът между двете страни ще продължи и по отношение на функциите AI Overviews и AI Mode.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
20.14 млрд. долара. Това би бил размерът на глобата, ако Европейската комисия наложи санкция на Google в размер на 5% от годишните приходи на Alphabet, които достигат 402.84 млрд. долара за 2025 г.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Google беше определена като „компания-пазач“ по силата на Закона за цифровите пазари през септември 2023 г., а Европейската комисия започна официалните разследвания през март 2024 г. Година по-късно регулаторът уведоми компанията за предварителното си становище, според което технологичният гигант нарушава правилата.
