Успешни предприемачи
Категория “Бизнес – собственици” отличава млади и амбициозни предприемачи, които са създали успешни бизнеси. Те са новатори, които предефинират индустриите, в които работят, и вдъхновяват други да следват своите предприемачески мечти.
Александър Паунов, 21
IcePro
Александър Паунов е създател на компанията за протеинови сладоледи без захар IcePro. Идеята се поражда още докато е в 11. клас и Паунов я реализира по време на участието си в програмата за стартъп клубове „Тийноватор“. След като печели състезанието, решава да развие младата компания и от ученическо начинание да я превърне в работещ бизнес. В рамките на година откакто е на пазара IcePro вече има 4 магазина за насипен сладолед и зарежда близо 100 магазина с пакетиран. Работи с едни от най-големите български ритейлъри – Kaufland и ebag. Компанията предлага на пазара вече 10 продукта, а екипът се е увеличил до петима души.
Валентин Михов, 28
Enflux
Валентин Михов е основател и CEO на Enflux – софтуерна компания за алгоритмично търгуване на крипто пазари, която помага на крипто компании и борси да предоставят ликвидност. Под ръководството на Валентин Enflux за кратко време успява да работи с близо 100 крипто проекта и да менажира над 400 пазара на борси като Binance, Coinbase, Gateio и други. С годишен приход от 3 милиона долара и напълно самофинансирана, компанията се утвърждава като лидер в предоставянето на прозрачност в маркет мейкинга и финансовата автоматизация. Тя е оценена на близо 50 милиона долара.
Димитър Николов, 25
Softaware
Димитър Николов е съосновател на ИТ компанията Softaware. Take a NAP, един от ключовите продукти на Softaware, се превръща в един от основните инструмент за управление на онлайн магазини в България. Платформата отчита впечатляващ растеж от 184% в броя на клиентите и значително улеснява бизнеса на компании като BelleBox, Везба и One Retail Group. Освен Softaware, Митко съосновава и НАП Лаб и TaxRest с VEDA Accounting, с които автоматизират данъчните процеси за бизнеси в България и Обединеното кралство.
Ивилина Гавазова, 29
Kashu
Ивилина Гавазова е основател на агенцията за дигитална анимация Kashu. Много хора обаче я познават и като влогъра Ина, или Wednesday Addams, като има близо 60 хил. абоната в YouTube. Тя е един от първите влогъри в България. Кариерата ѝ започва преди 12 години. Любовта ѝ към създаване на видеосъдържание обаче се трансформира в любов към анимирането, а оттам се ражда и идеята да притежава своя агенция за дигитална анимация. Днес тя е предприемач и вижда като своя мисия да популяризира анимационния формат в България.
Калоян Радулов, 30
Elica Yard
Калоян Радулов е управител и собственик на Elica Yard – стартъп в сферата на строителството на луксозни катамарани. Първоначалната идея за производството на плавателни съдове е на баща му Йордан Радулов и на негов приятел. Калоян става част от компанията впоследствие, като започва обиколки по изложения, среща се с консултанти и архитекти. Решава да се насочи към производството на 50 футов катамаран и през 2019 година започва работа по първия модел и дизайн. Компанията, която създава, е на международно ниво и си сътрудничи с чуждестранни производители.
Кристин Радоилова, 24
y dough, „Сабале“
Кристин Радоилова e основател на пекарната за канелени рулца y dough и на ресторант за закуска и обяд “Сабале“. Кристин основава y dough, когато е на 22 години със собствени спестявания. Маркетирана изцяло органично през Instagram, y dough бързо достига до правилната аудитория и през 2022 г. за периода от август до декември генерира оборот от 210 хил. лв. Оборотът за 2023 г. е 490 хил. лв. За пекарната днес работят 9 души. “Сабале” отваря скоро след това – през ноември 2023 г. За ресторанта Кристин си партнира със серийните предприемачи Йордан Жечев и Васил Петраков, като притежава 80% от дружеството. В “Сабале” работят 10 души. Отчетеният оборот за 2 месеца работа през 2023 г. е 102 хил. лв., а прогнозните приходи за 2024 г. са 722 хил. лв.
Никола Лазаров, 29
Eilla AI
Никола Лазаров e съосновател и изпълнителен директор на Eilla AI заедно с Николай Бабулков и Петър Петров. Фирмата анализира данни за непублични компании от цял свят. Целевите потребители на платформата са инвестиционни банкери, фонд мениджъри и всеки, който се интересува от пазара на дялов капитал. С няколко клика те могат да получат тонове информация за дадена компания, включително какви инвестиции е привлякла до момента, кои са конкурентите ѝ, колко обяви за свободни позиции е публикувала, кои са основните хора в компанията. В момента платформата може да предостави информация за около 7 млн. дружества. През 2023 г. Eilla AI набра 1.5 млн. долара в инвестиционен рунд, който се води от компанията за рисково финансиране Eleven Ventures и е подкрепен от британския фонд Fuel Ventures.
Николай Маринов, 29
Kibrit
След неуспешен опит да доразвие придобития първообраз на Shkolo – системата еБележник (създадена от екипа на Shkolo), Николай Маринов купува друг бизнес – Kibrit, представляващ абонаментна кутия с козметика, който към онзи момент генерира 50 хил. лева оборот на година. През 2021 г. компанията достига оборот от над 3 милиона лева и поддържа това ниво и през следващите две години, като през 2024 г. се цели в достигането на 4 милиона лева. През 2024 г. с натрупаните печалби от Kibrit Николай Маринов решава да инвестира в нещо съвсем различно – построяването на сграда за медицински център в гр. Варна. Бизнесът ще бъде ръководен от екип от млади и амбициозни лекари.