https://www.instagram.com/nomadcabins
Славена Родинова, 26
Hot Farm
„Лютата чушка носи много енергия, провокация, да намериш този вкус, който ти харесва.“
Владимир Тодоров, 29
Fake French
Шеф Владимир Тодоров е сред най-добрите млади професионалисти в страната. Страстта му към готвенето го отвежда в Нидерландия, Белгия и САЩ. През 2016 г. той печели приза „Готвач на България“ и е част от българския национален отбор, който представя страната ни на кулинарните олимпийски игри в Ерфурт, Германия. Владимир навлиза успешно и в света на предприемачеството, като отваря бистро Fake French и заведението за азиатска улична храна Sando Shop. „Готвенето ми е голяма любов, обаче стигаш до един момент, в който искаш нещо ново. Това да работя по свой бизнес е много голямо предизвикателство“, казва той.
Десислава Тошева, 26
Caviar Couture
Десислава Тошева е дизайнер, собственик на Caviar Couture. Нейните колекции са селектирани за червените килими в Кан, Париж и Холивуд, а най-влиятелните модни списания в света пишат за нейния бранд, в това число Vogue, Elle, Vanity Fair, L’Officiel, Harper’s Bazaar и прочее. Майката на Илън Мъск – Мей Мъск избира нейна рокля, с която да позира за корицата на списание InStyle. Идеята за бранда възниква, когато е на 18 и не успява да си намери рокля за абитуриентския бал. Тя решава да намери златната среда между скъпо или евтино, но некачествено. Създава две рокли и страница във Facebook, а още на следващия ден обажданията започват да валят. В компанията сега работят 7 души, а моделите се радват на голям интерес, в това число от предаването „Ергенът“ по bTV, откъдето са заели цялата ѝ колекция за новия снимачен сезон.
Повече прочетете ТУК.
Делян Аспарухов, 30
Varda Space
Делян Аспарухов е съосновател на Varda Space. Целта на компанията е да развива производство в Космоса. Идеята не е нова, но Varda иска да я комерсиализира. Един такъв пример е производството на лекарства – липсата на гравитация дава възможност за производство на по-ефективни и по-устойчиви лекарства. Първата космическа мисия е факт през лятото на 2023, като от компанията съобщиха за успех при производството на протеинови кристали на ритонавир. До момента Varda Space е набрала 54 млн. долара от инвеститори от Силициевата долина, сред които Founders Fund, Khosla Ventures, Lux Capital, General Catalyst и др. Също така е спечелила договор с Военновъздушните сили на САЩ на стойност 60 млн. долара и 1.9 млн. долара от договор с НАСА по програмата Tipping Point. Аспарухов казва, че компанията разполага с 85 млн. долара, а за 2023 г. генерира печалба от 10 млн. долара.
Повече прочетете ТУК.
Виктор Иванов, 27
Deep Green
Виктор Иванов е основател на Deep Green – хранителна добавка с над 50 съставки. Базирана на научни изследвания, тя набавя необходимите нутриенти на тялото, за да може то да функционира оптимално. Deep Green е един от участниците в акселератора Future Verticals и е една от трите компании в акселератора, която получава инвестиция от фонда Vitosha Venture Capital. Паралелно с това Виктор ръководи технологичната дивизия в компанията wild.ai, която цели да демократизира спорта за жените по целия свят. Сред клиентите на компанията е Adidas.
Нина Манчорова , 29
Nomad Cabins
След като завършва архитектура във Великобритания и трупа опит в архитектурни студиа на Острова и в Испания, Нина Манчорова се завръща в България, където основава Nomad Cabins – компания, която предлага сглобяеми ваканционни къщи от дървени панели с пресована слама, които са устойчиви и енергийно ефективни, имат отрицателен въглероден отпечатък на строителството, което отнема седмици. „В моя случай предприемачеството е комбинация между страстта ми към архитектурата и бизнеса“, казва Нина и признава, че това поприще само я е намерило.
Александър Бачев, 25
SiFly
Александър Бачев е съосновател и изпълнителен директор на SiFly – единствената българска компания, която произвежда електрически фойлове. SiFly стартира със стратегията да произвежда 99% от частите на продуктите си сама – подход, който отличава бранда от повечето му конкуренти.
Компанията разработва собствен софтуер, хардуер, батерии, първото смарт зарядно в сектора, управлявано от батерията и др. Клиентите са основно центрове за водни спортове и развлечения с рентал услуги. Продажбите към юни 2022 – 400 фойла, на цени между 5 до 9 000 евро. Отварят офиси в Дубай, Гърция, Турция. Служителите са около 40. Продуктът е еко, не замърсява, не вдига шум, и допринася глобално за развитието на електрическия воден транспорт.
Повече прочетете ТУК.
Йонко Минев, 28, Цветелин Николов, 28
Pleggi
Мотивирани от предизвикателствата, които срещат при намиране на първата си работа след завършване на висше образование, основателите на Pleggi – Йонко Минев и Цветелин Николов, посвещават усилията си на това да помогнат за преодоляване на тази бариера за всички младежи. Компанията генерира богати потребителски профили, поглеждащи отвъд характеристиките на познатото ни CV. Това позволява на компаниите сами да намерят верния за тях кандидат, вместо да се надяват той да ги открие. Сред клиентите на компанията са Кауфланд, Coca-Cola HBC, Пощенска банка и други. Компанията е привлякла през 2023 г. 150 000 евро инвестиции от три фонда за рисков капитал и частен инвеститор.
Повече прочетете ТУК.