Иван Люцканов, 28
„Землевеж“
„Вярата или невярата в дезинформация е това, което прави разликата между едно успешно или неуспешно общество.“
Виктор Неделчев, 19, Огнян Траянов, 19, Димитър Костадинов, 20
Pop!Ed
Виктор Неделчев, Огнян Траянов и Димитър Костадинов са основатели на образователния стартъп Pop!Ed. Компанията разработва софтуер, който с помощта на добавена реалност визуализира съдържанието от страницата на учебника. Приложението позволява на учениците да сканират страница от учебника пред себе си и да учат и упражняват учебния материал посредством интерактивни 3D модели, анимации и видеа. Pop!Ed изгражда мост между смартфоните, които са непрекъснато в ръцете на учениците, и традиционните хартиени учебници, събирайки най-доброто от двата свята. От 2023/2024 г. с приложение на Pop!Ed може да се учи по учебниците на издателство „Клет“ по математика и география за 5 и 6 клас.
Повече прочетете ТУК.
Аделина Иванова , 27
Global Biotech Revolution
Аделина Иванова е докторант по клетъчна биология в Университета в Кеймбридж и вицепрезидент на Global Biotech Revolution – НПО, което подкрепя млади научни работници и предприемачи в сферата на биотехнологиите и здравеопазването. Аделина е мениджър на програмата „GBR Аmbassadors“, която през 2023 г. включва над 400 участници от 46 държави. Основната цел на програмата е да допринесе за развитието на екосистемата на биотехнологиите в съответната държава, както и да подкрепи професионалното и личностното израстване на ангажирани млади таланти в тази сфера.
Кристина Гълъбова, 30
„Разкажи Ми“
Кристина Гълъбова е създател на дигиталната платформа за психично здраве „Разкажи Ми“ и управител на IT компанията „7Диджит“. Психолог по образование, Кристина е убедена, че технологиите имат потенциала да помагат на обществото да се грижи за менталното си здраве. Заедно с екипa на „Разкажи Ми“ е разработила мобилно приложение, което свързва потребителите с психолози и предлага иновативни инструменти за самопомощ, базирани на когнитивно-поведенческата терапия и майндфулнес техники. За една година над 15 000 потребители са получили помощ чрез платформата. В партньорство с УНИЦЕФ развива глобална дигитална платформа, като амбицията ѝ е да подкрепят заедно психичното здраве на млади хора в повече от 20 страни.
Владислав Костов, 25, Даниела Костова, 28
Vavakada
Владислав Костов и сестра му Даниела събират отпадъчна пластмаса в Силистра и ù дават нов живот с компанията си Vavakada. Към момента имат осем контейнера за бутилки и капачки („шишеяди“) и със събраното от тях правят 3D принтирани кутии за вино, вази, сапунерки, брандирани продукти за компании и много фигури по поръчка. Владислав и Даниела развиват идеята едва от октомври 2022 г., но Vavakada вече получава признание. Компанията е сред победителите в националния конкурс „Най-добър младежки стартъп за 2023 г.“ и акселераторската програма на Център „Ринкър“ – „Академия за местни предприемачи“. Предприемачите сглобяват сами преса, която да нагрява пластмасата и да я оформя в плоскости. С нея от 2024 г. ще могат да превръщат до 22 кг пластмаса за 2 часа в плоскости за мебелната индустрия.
Повече прочетете ТУК.
Светослава Симеонова, 28
Foody
Светослава Симеонова е съосновател на дигиталната платформа Foody, създаден с идеята да се бори с разхищаването на храна. Светослава е инженер по образование, но напуска работата си в швейцарска компания, за да основе компанията си. Стартирала от София през 2021 г., днес платформата достига Пловдив и Варна, а от 2024 г. ще стъпи на гръцкия пазар. Foody е победител в конкурса за социални иновации, организиран от Европейския съвет по иновации към Европейската комисия, и е отличен с наградата Impact Prize. За да даде повече гласност на проблема с разхищаването на храна, Светослава и екипът ѝ организират събития с известни лица като победителя в MasterChef Мария Жекова, певицата Маги Джанаварова и др.