Как Пресиян Каракостов превърна компанията си от хоби до бизнес за 25 млн. лв.
Историята на Пресиян Каракостов е поредното доказателство за това, че човешката креативност не може да бъде задушена от заобикалящата ни среда. Още като дете Пресиян Каракостов прекарва над четири години в Либия, където родителите му, които са медицински служители, се местят през 1989 г.
Там той живее в хотел, където е единственото дете. Едничката му форма на забавление и връзка с родината е радиото, с което вечер хваща програми от България. Това запалва и неговата страст към технологиите за пренос на данни.
Връщайки се във Варна, Пресиян е въвлечен от баща му в редица предприемачески начинания. Самият той основава първата си компания на 18 години, която се занимава със занаят, научен от баща му – разпространението на печатни издания. Бизнесът просъществува около година, преди Каракостов да отвори следващата глава от своя живот, заминавайки да учи в САЩ.
Откривайки страната на неограничените възможности, той започва да преследва своята страст. „Първото нещо, което си купих там, беше мобилен телефон“, сподели Каракостов. А зад покупката стоят и часове проучване. „Започнах много да се интересувам и да чета“, каза той.
По това време той разбира, че негов приятел поддържа свой сайт, което допълнително вдъхновява Каракостов през 2001 г. да създаде своя платформа за новини и анализи на мобилни телефони и мобилни технологии – PhoneArena. „Казах си – суперстраст са ми телефоните, знам всичко за тях. Нямам конкуренция, защото съм изчел всичко налично някъде“, спомня си той.
Началото е трудно, като двамата съоснователи на компанията се отказват още в първите година и половина, оставяйки Каракостов сам в начинанието. Днес PhoneArena има над 750 млн. уникални посещения, или иначе казано – един от всеки десет жители на Земята се е докосвал до сайта в някакъв момент от живота си.
Но не всичко в развитието на компанията през годините върви по мед и масло. „Видяхме проблемите на дигиталните издатели – как да си увеличаваме аудиторията и като я увеличим, как да я монетизираме“, каза той. С течение на времето PhoneArena придобива сериозен опит в монетизацията на платформата си. Това ноу-хау води и до основаването на нова компания през 2014 г. – PubGalaxy.
По това време Каракостов няма доверие на никого и се бори сам с всеки изникнал проблем. „Бях във Варна и не познавах нито един човек от екосистемата, не бях говорил с никого“, разказа той. Тогава на сцената се появява Endeavor България – организация, чиято мисия е да подкрепя предприемаческата екосистема.
Дълго време Каракостов остава скептичен към опитите да бъде свързан с други предприемачи, които са имали сходни с неговите проблеми и могат да помогнат със съвет, докато накрая не се среща с един от съоснователите на Telerik – Васил Терзиев. „Почувствах се като човек, гребящ в лодка, която се движи напред само от силата на нашите мускули. Имах едни огромни платна, ама вътре нямаше никакъв вятър“, каза Каракостов.
Освен че помага за израстването на бизнеса му, срещата с Endeavor променя и мирогледа на Каракостов, който открива удоволствието в това да помагаш. „Това, което видях, е, че малко като започнеш да го правиш, това нещо те увлича. За мен стана част от дефиницията на успеха не това дали аз съм продал 1–2–5 компании… а аз с какво помагам на хора, които не познавам“, сподели в заключение той.
Вижте повече във видеото!