Полет към иновациите
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Няколко дни преди да се върне в Берлин, Никола Ликов, директор растеж в германския венчър билдър FoundersLane, се среща с екипа на Forbes. Ликов е наел Piper PA-46 за разговора ни, като така иска да покаже повече за начина си на живот. „Установил съм се в Берлин, но доскоро летях пет дни от седмицата. Сега са по-малко заради пандемията, но през 2019 г. имам поне 230 дни, в които съм летял по работа“, казва Ликов.
Пътуванията му са предимно между Европа, Русия, Кувейт и Саудитска Арабия. Там FoundersLane работи с големи корпорации, като използва инфраструктурата, данните и експертизата им, за да създаде за тях стартъпи от концепция до скалиране.
Този модел се справя успешно и пет години след създаването й FoundersLane вече работи с над двеста иновативни предприятия, които се оценяват на над 30 млрд. долара. За това време екипът на компанията нараства до над сто души. Освен това стъпва на десет пазара, разположени на три континента, а сред клиентите са Bosch, Allianz, Adidas и Siemens Healthineers.
Отвъд корпоративния венчър Ликов се интересува от неправителствени организации в България. Преди две години той се включва в неформалната организация от предприемачи Power of BG.
Заедно с останалите членове целят да развият бизнеса в страната, като организират събития и сплотяват екосистемата. За да постигне тази цел, Ликов разбира, че му е нужен опит, който може да натрупа във FoundersLane.
Германската компания е първата му работа след влизането му в университета, но той е имал досег с бизнеса още на осемнайсет. Малко след гимназията създава нощен клуб, който да запълни подценявана ниша в Кърджали – тематичните партита. Заведението се казва Elta Club, като името му идва по наследство от бизнеса на баща му с бяла и черна техника.
През 2015 г. Никола Ликов прави първата си сериозна инвестиция. Избира да вложи парите, които е спечелил от Elta Club, в образованието си. С тях и подкрепата на родителите си отива да следва в Warwick Business School в Англия.
Там завършва в топ 5% на випуска си, но година преди дипломирането се оказва, че му трябват пари. Така решава да си намери работа.
FoundersLane привлича вниманието му, въпреки че компанията още не е набрала инерция и мястото й на пазара не е сигурно. Българинът се мести в Берлин, където е централата ѝ, и започва почасова работа, без да знае какво точно го очаква.
„През 2017 г. корпоративният венчър беше напълно нов и недоказан. Виждах обаче как предприемачите могат да създадат огромна добавена стойност за корпорациите, като използват по-ефективно ресурсите им. Това ми беше достатъчно.“
Изглежда, че Ликов е взел правилно решение, защото пазарът се разраства и през миналата година инвестициите в него достигат 74 млрд. долара според CB Insights. Предстоят дори по-добри резултати. Само за първото тримесечие на 2021 г. финансираните проекти в сферата са погълнали над 79 млрд. долара, изпреварвайки вложените през цялата 2020 г.
Когато Ликов започва, пазарът обаче е различен. FoundersLane съществува само от една година и има десет служители. Първият проект на новия екип е за шведския енергиен гигант Vattenfall и включва изграждането на платформа за поддръжка на фотоволтаични панели.
Така създават Solytic, като в рамките на три години продуктът достига до 65 държави. През 2020 г. дори го обявяват за един от най-бързо растящите соларни софтуери в света.
През 2018 г. FoundersLane вече работи с повече от десет международни клиента. Междувременно Ликов се фокусира в растежа на венчър билдъра. Година по-късно компанията стъпва в Москва, Пекин и Кувейт, а след тях в Саудитска Арабия. Никола Ликов продължава да израства и така оглавява развитието на новите пазари.
Тогава започва и истинското препускане за него. „Бях базиран най-вече на самолетната седалка. Срещи с инвеститори на Червения площад в Москва, структуриране на партньорства в Рияд, търсене на таланти в Лондон, стоп за клиентска среща в Париж, валидиране на продукти в Кувейт.“ За него обаче това не е проблем, защото динамиката му харесва.
Така през 2021 г. става директор растеж. Съоснователят и изпълнителен директор на FoundersLane Феликс Щириц се впечатлява от амбицията му. Днес Никола Ликов го нарича свой ментор.
Ликов започва да търгува с акции преди две години, а причината за това е съветът на изпълнителния директор да следи макроикономическата рамка. През 2020 г. това го кара да погледне на България от една различна перспектива.
Вижда човешкия капитал и развиващата се стартъп индустрия и си казва, че „България има потенциала да се превърне в регионален лидер по иновации и предприемачество. Истинска Швейцария на Балканите“. Затова и дългосрочните му планове са насочени към България.
Въпреки че днес Никола Ликов се подготвя за предстоящия полет към Германия, той е убеден, че когато събере достатъчно опит отвън, ще се върне, за да допринесе с него за развитието на стартъп екосистемата в родината си.