Как Антон Ангелов и Мартин Колев изградиха милионен бизнес върху безплатен софтуер
Един от големите клиенти на Мартин Колев и Антон Ангелов се свързал с тях с необичайна молба. Компанията, която двамата отказват да назоват, имала нужда да тества нова версия на софтуерен продукт, който създава.
Това обаче не е толкова лесна задача. Компанията разработва софтуер за спедиторската индустрия. С него собствениците на транспортни компании могат да следят в реално време какво се случва с камионите им, как се справят шофьорите и други важни за бизнеса данни. Проблемът е, че за да тестваш дали новите версии на този софтуер работят, тестерите буквално трябва да подкарат камион и да следят дали софтуерът си върши работата.
Това обаче не влиза в задълженията на QA екипа в софтуерната компания (quality assurance – контрол на качеството). На помощ идва разработеният от Колев и Ангелов софтуер за автоматизирано тестване, който симулира данните, генерирани от камионите. Това позволява на фирмата да тества редовно софтуера си, спестявайки време и пари. Тестването на един софтуерен продукт е неизбежна част от неговия жизнен цикъл. Традиционно това се прави от цели екипи, които проверяват кода за грешки, проблеми и всичко, което би могло да остави лошо впечатление в бъдещите потребители. Тестването е трудоемка задача, която може да отнеме дни, седмици, дори месеци.
Автоматизираното тестване улеснява QA екипите и съкращава времето за проверка за бъгове. На свръхконкурентния софтуерен пазар това е важно предимство. „Ако искате ежедневно да пускате нови версии на вашия софтуер, не може да си позволите да се бавите три месеца“, казва 33-годишният Антон Ангелов. Затова той и Колев създават BELLATRIX – софтуер за автоматизирано тестване. Клиентите им могат да ползват BELLATRIX безплатно, но си плащат за консултантските услуги покрай него. Това е традиционен бизнес модел за компаниите, разработващи софтуер с отворен код, какъвто е и BELLATRIX. Безплатният софтуерен продукт се използва за намиране на нови клиенти, които след това купуват експертиза за използването на продукта.
Ангелов и Колев управляват малък екип, който обаче обслужва софтуерни разработчици с десетки хиляди служители. Двамата се запознават през 2016 г. в Telerik, която току-що е била купена от американската Progress Software. По това време Ангелов се занимава с QA и има собствен блог за автоматизирано тестване Automate the Planet. В него публикува статии и изгражда репутация на надежден източник по тази нишова тема. Блогът набира популярност, а с това в главите на Ангелов и Колев се оформя план да създадат софтуерен продукт, който автоматизира тестването.
В продължение на около две години работят по това като страничен проект в свободното си време. Първата версия на продуктта се появява в края на 2017 г. Първоначалната им идея е да разработят платен продукт. После обаче концепцията им се променя. „Решихме, че е по-добре да е с отворен код – казва Мартин Колев, на 35 г. – Видяхме, че само с продукта ни компаниите няма да стигнат там, където искат да стигнат, защото липсва цялата експертиза хората да го ползват.“ Блогът Automate the Planet им служи като маркетингова платформа: с него популяризират продукта си и намират първите си клиенти; името на блога става и име на фирмата им. Самия софтуерен продукт наричат BELLATRIX.
Едно от предимствата на BELLATRIX, твърдят неговите създатели, е възможността да се използва за широк кръг от технологии. Различните софтуерни компании пишат продуктите си на различни езици и като различни типове софтуерни апликации. „Направили сме инструмент, с който хората могат да пишат тестове, без значение дали става дума за десктоп, уеб или мобилна апликация – казва Мартин Колев. – Направили сме го така, че да е почти еднакво.“
Антон Ангелов посочва, че в големи софтуерни компании с хиляди служители в един момент става много трудно постоянно да се тестват софтуерните продукти: особено ако компаниите държат да пускат нови версии почти ежедневно. „За да пуснат нова версия, на хиляди QA специалисти им отнема месец-два-три, за да я тестват“, казва Ангелов, който твърди, че с BELLATRIX работата на малък QA екип може да се съкрати от три седмици на един час.
Пазарът на софтуер за автоматизирано тестване се оценява на около 24.7 млрд. долара според MarketsandMarkets. Очаква се пазарът да се удвои до над 52 млрд. долара.
Ангелов и Колев са далеч от милиардни мащаби. Българското дружество „Автоматизирай планетата“ има през 2021 г. приходи от малко над 700 хил. лв., като постъпленията идват основно от консултантски услуги и предоставяне на експерти, които се внедряват в екипите на клиентите и им помагат да използват BELLATRIX.
Двамата основатели казват, че със сегашния си екип от 18 души могат да си позволят да растат с от три до пет души годишно. Извън този растеж двамата виждат възможност да пораснат, като се слеят с друга компания, която се занимава със същото, или като се продадат на някой от своите клиенти или голяма консултантска компания. „Ние сме изключително силни в това, което правим, но не бихме тръгнали да развиваме компанията настрани – например да създаваме софтуер“, казва Мартин Колев.