Топ тенденциите в социалните медии и дигиталния маркетинг, които да наблюдавате през 2024 г.
От възхода на ChatGPT и преименуването на Twitter на X до стартирането на Threads и затихването на шума около Метавселената – 2023 г. донесе големи промени в дигиталния пейзаж, а 2024 г. е готова да направи същото.
Ето кои са основните тенденции в дигиталния маркетинг, които най-добрите марки и инфлуенсъри ще следят и използват през 2024 г., посочва авторът на Forbes Кати Финерман:
Възход на оптимизацията за търсене в социалните медии
Маркетолозите отдавна оптимизират своите уебсайтове и съдържание, за да се класират по-високо в търсачки като Google и Bing. Но все по-често най-напредничавите маркетолози оптимизират съдържанието в социалните медии със същата прецизност. Миналата година Google съобщи, че около 40% от поколението Z използват TikTok и Instagram за търсене вместо Google. Ето защо за дигиталните маркетолози е по-важно от всякога да вземат предвид нюанси като ключови думи и метаданни в публикациите в социалните медии.
Това означава и, че надписите, включващи ключови думи и описателни данни, могат да помогнат за подобряване на откриваемостта на публикациите на даден бранд. Така, макар че кратките форми в миналото са определяли ангажираността в социалните мрежи, все повече ключови думи и съдържание вероятно ще помогнат за повишаване на класирането на постовете.
Продължава развитието на монетизацията на X
През октомври 2022 г. Илън Мъск завърши придобиването на тогавашния Twitter със заявката той да бъде платформа за свободно слово. Оттогава насам Мъск разпали лавина от промени в мрежата. Първо, през януари забрани приложенията на трети страни в Twitter и постави API на платформата зад скъпа платена стена. През април обяви, че потребителите ще плащат за знаците за автентичност. Подобно на други социални платформи, синята отметка преди означаваше статут на влиятелен човек, но Мъск премахна тази наследена програма за проверка и вместо това премина към платена програма, при която синята отметка представлява платен абонамент.
Най-забележителната актуализация дойде през юли 2023 г., когато Мъск преименува Twitter на X в опит да превърне Twitter в платформа “всичко”, където потребителите могат да посрещнат повече от своите потребителски нужди (банкиране, търговия на дребно и др.). През октомври обяви годишна такса от 1 долар за потребителите, които публикуват в социалната мрежа във Филипините и Нова Зеландия. Тези, които не плащат, могат да имат достъп само до функции за четене.
Година след придобиването на Twitter от Илън Мъск приходите от реклама са намалели с 55% на годишна база. Докато промените се наложат, X вероятно ще продължи да се развива и да въвежда нови форми на монетизация. Разбира се, стойността на една платформа се крие в нейното използване, а при спад на глобалния трафик на Х с 14% годишно, 2024 г. може да се окаже решаваща за платформата да докаже своята значимост на пазара.
По-широкоразпространение на Threads
През юли Meta стартира Threads – текстово приложение, създадено от Instagram, в което потребителите могат да разглеждат и следят публични разговори. Към ноември Threads има 141 млн. потребители – бройка, която със сигурност ще продължи да расте, след като Threads беше пусната в Европа. Платформата е все още сравнителна млада в дигиталното пространство, но тъй като става достъпна за все повече географски райони и потребители, то може да надмине X и да узурпира предишната й стойност като мрежа за публични текстове.
Засилен маркетинг в YouTube и по-голямо разпространение на YouTube Shorts
TikTok и ChatGPT може да са по-актуални сред маркетолозите, но в много отношения YouTube всъщност е по-въздействащ. Това е така, защото той е не само платформа за видео в социалните медии, но и втората по големина търсачка в света. И ако типичното поведение на младите потребители диктува какво следва в дигиталните технологии, YouTube ще запази първото си място. Pew Research съобщава, че 95% от тийнейджърите на възраст между 13 и 17 години използват YouTube – това е повече от всяка друга платформа на социалните медии. За сравнение, 66% използват TikTok, а 62% – Instagram.
Не само че YouTube е много използван, но и времето, прекарано в платформата, е поразително – според Pew Research 19% от тийнейджърите казват, че са в YouTube “почти постоянно”.
YouTube Shorts е тенденция, която трябва да се наблюдава. По-рано тази година Google съобщи, че YouTube Shorts генерира повече от 50 милиарда гледания дневно. Това все още е малка част от Reels на Meta, които се гледат 200 милиарда пъти дневно, но е силен ръст. Като се имат предвид опасенията за регулаторните данни около TikTok, много маркетолози ще продължат да се обръщат към YouTube Shorts и Meta Reels за своето кратко видео съдържание.
Сливането на Метавселената и изкуствения интелект
Преди две години Facebook промени името си на Meta, което показва, че се фокусира върху Метавселената, която според Meta се определя като “следващата еволюция в социалната връзка и наследник на мобилния интернет”.
Тази умишлено широка дефиниция позволява на Meta и технологичните компании да конструират метавселената като смесица от дигитални тенденции: добавена реалност, виртуална реалност, игри и др. Така че, ако Метавселената все повече се позиционира като микс от дигитален и физически свят, най-тясно свързаната технология ще бъде изкуственият интелект.
Метавселената все още е актуална сама по себе си, но в много отношения изкуственият интелект ще бъде по-нашумял през 2024 г., дори за Мета. На Meta Connect през септември Зукърбърг обяви пускането на Meta AI в бета версия – развит чатбот за WhatsApp, Messenger и Instagram. В допълнение към Meta AI, Meta стартира още 28 изкуствени интелекта в бета версия. Освен традиционните чатботове, тези изкуствени интелекти включват творчески инструменти и герои, базирани на културни икони и изградени с персонализирани личности, интереси и мнения.
Meta може да е най-разпространената платформа за чатботове, но може би най-обсъжданият продукт на изкуствения интелект през 2023 г. е ChatGPT, чатботът на OpenAI. ChatGPT стартира в края на 2022 г. и макар че все още предстои да се определи ролята на ChatGPT в маркетинговите стратегии, създаването на съдържание беше първият популярен случай на използване. Всъщност, според докладите, ChatGPT е предизвикал ръст на електронните книги, написани с изкуствен интелект, като някои автори са използвали инструмента, за да стигнат от идеята до публикуването на книгата само за няколко часа.
ChatGPT също така намира все по-широко приложение сред обикновените потребители. През февруари ChatGPT постави рекорд за най-бързо развиващо се потребителско приложение в историята, а през ноември главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман обяви, че ChatGPT има над 100 милиона активни потребители седмично. При постоянно нарастващата употреба на ChatGPT чатботовете вероятно ще продължат да доминират в дигиталния дискурс през 2024 г.
Въпреки че първоначалният растеж изглежда обещаващ, успехът на Метавселената, чатботовете и нововъзникващите изкуствени интелекти, както при всички дигитални тенденции, зависи от продължаващото приемане от потребителите, монетизирането на брандовете и, разбира се, от правителственото регулиране.
Преминаване към наноинфлуенсъри
Инфлуенсърите ще продължат да доминират в дигиталните тенденции и през 2024 г. Но все пак, условията за определяне на “инфлуенсър” започват да се променят.
Проучванията показват, че наноинфлуенсърите – акаунти с 1 000-10 000 последователи в дадена платформа на социалните медии, генерират повече от два пъти по-голяма ангажираност от макроинфлуенсърите. Ето защо все повече брандове, особено в областта на красотата, модата и уелнес, използват наноинфлуенсъри. Допълнително предимство? Обикновено те предлагат на марките много по-ниски цени.
Разбира се, в зависимост от кампанията, макроинфлуенсърите все още са свещеният граал, тъй като те осигуряват по-широк обхват и разпознаваемост на марката. И все пак, за компаниите, които искат да стимулират ангажираността на по-целенасочена аудитория през 2024 г., наноинфлуенсърите могат да бъдат ключът.
От изкуствения интелект и X до късометражните филми в YouTube и наноинфлуенсърите – не липсват тенденции, които да се наблюдават през 2024 г. – и все пак ще продължат да се появяват нови платформи, продукти и възможности, които рекламодателите трябва да следят, тестват и измерват. Както при всяка дигитална стратегия, през 2024 г. най-добрите брандове ще изненадват и радват целевите аудитории, тъй като мястото, начинът и времето на достигане до тях продължават да се развиват.