Общият размер на кредитите продължава да се увеличава при намаляващ брой
Кредитното салдо на банките расте без признаци за сериозно намаляване на темпа, като според информация на Българска народна банка (БНБ) към края на първото тримесечие общия брой на кредитите е нараснал с 13.1% на годишна база. В същото време броят на кредитите намалява незначително.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Общият размер на кредитите в края на март е 93.389 млрд. лв., а броят им е 2.986 милиона. Депозираните в банки средства са общо 128.755 млрд. лв.
- В края на март 2024 г. броят на кредитите на сектор Домакинства и обслужващите ги организации намалява на годишна база с 0.1%, като достига 2.831 млн. броя. Размерът им нараства на годишна база със 17.5% до 40.071 млрд. лева. Към края на март в общата сума на кредитите преобладават тези с размер над 100 хил. до 250 хил. лв. с дял от 27.1%.
- Кредитите към нефинансови предприятия са за 45.610 млрд. лв.
- Общият размерът на депозитите на домакинствата в края на март 2024 г. нараства на годишна база с 11.5% и достига 81.560 млрд. лева. Най-голям е броят на депозитите между 50 и 100 хил. лв.
- Депозитите на нефинансовите предприятия са за 43.326 млрд. лв.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ
Много икономисти и експерти предупреждават в последната година, че ръстът на кредитите към домакинствата може да доведе до проблеми в икономиката, в същото време според банковата гилдия този ръст е нормален при ръста на възнагражденията и при наличното сериозно увеличение на депозитите.
“Кредитната експанзия се превръща в макроикономически проблем, изкривяващ във все по-значима степен стопанските отношения и стимулите за насочване на капитал и предприемаческа енергия и структурата на пазара на труда”, сподели в края на април Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика. Той дава за пример темпът на нарастване на общата стойност на жилищните кредити на домакинствата, който се ускорява и е 22.7% на годишна база към края на март.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Европейската централна банка няма да се откаже от намерението си да намали основните лихви през юни, стана ясно преди дни. Това е още един сигнал, че ЕЦБ ще разхлаби паричната си политика през лятото на фона на обнадеждаващите данни за инфлацията. Все още не е ясно какъв ще бъде ефекта от това евентуално решение върху българската икономика, където и в момента лихвите са по-ниски от тези в повечето страни от Еврозоната.