Петролът приключва седмицата с рекорден за последните месеци ръст
Надеждите за световната икономика продължават да движат цените на петрола нагоре. Фючърсите са напът да приключат седмицата с рекорден за последните два месеца ръст на фона на оптимизма, че правителствата по света могат да увеличат подкрепата си за икономиката, което да увеличи търсенето.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха до 75.90 долара за барел, след като се повишиха стабилно по време на предходната сесия до 76.15 долара за барел – най-високото ниво от края на октомври.
- Американският лек петрол остава без промяна към 9:40 ч. българско време като в момента суровината се търгува за 73.13 долара за барел. По-рано WTI се търгуваше за 74.38 долара за барел – най-високата цена от 14 октомври насам.
- И двата договора са на път да запишат втората си поред седмица на ръст.
КОНТРА
Производствената активност в Азия, Европа и САЩ завърши 2024 г. със смекчаване на очакванията за новата година заради нарастващите търговски рискове, свързани с предстоящото завръщане на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ, и крехкото икономическо възстановяване на Китай.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Идексите на производствената активност за декември бяха смесени, но продължаваме да очакваме производствената активност и ръстът на БВП в региона да останат слаби в краткосрочен план“, заявиха анализаторите на Capital Economics в бележка.
АКЦЕНТ
Фокус остава търсенето. В САЩ, най-големият потребител на петрол в света, запасите от бензин и дестилати нараснаха миналата седмица, тъй като рафинериите увеличиха производството си, въпреки че търсенето на горива достигна двугодишно дъно. Запасите от суров петрол спаднаха по-малко от очакваното, като се понижиха с 1.2 млн. барела до 415,6 млн. барела през миналата седмица в сравнение с очакванията на анализаторите за намаление с 2.8 млн. барела. Търговците обръщат голямо внимание на последните метеорологични прогнози, тъй като очакванията за застудяване в САЩ и Европа през следващите седмици биха могли да увеличат търсенето на дизелово гориво като заместител на природния газ за отопление.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Анализаторите все още очакват бавен икономически растеж и по-висока от целевите стойности инфлация в повечето държави. Именно поради тази причина надеждите са, че централните банки в Азия ще продължат да разхлабват фискалната политика. По-ниските лихвени проценти би трябвало да стимулират по-голям икономически растеж, който да доведе до по-високо потребление на горива.Инвеститорите очакват по-нататъшно намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв през тази година, за да подкрепят икономиката на САЩ, докато президентът на Китай Си Дзинпин обеща по-активна политика за насърчаване на растежа.
Пазарът също така следи предстоящите цени на суровия петрол от най-големия износител Саудитска Арабия. Саудитска Арабия може да повиши цените на суровия петрол за азиатските купувачи през февруари за пръв път от три месеца насам, следвайки ръста на бенчмарковите цени в Близкия изток през миналия месец, твърдят търговци.