Защо Тръмп иска да купи Гренландия?
Датският външен министър изрази готовност да работи по-тясно със САЩ, за да бъдат защитени техните интереси в региона, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че иска да купи датската територия Гренландия. Въпреки това, министърът продължи да поставя под съмнение идеята на Тръмп за придобиване на острова, който тази седмица беше посетен от най-големия му син.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Датският външен министър Ларс Льоке Расмусен заяви пред журналисти: „Мисля, че всички можем да си направим услуга и да успокоим малко обстановката“, като добави, че има „собствен опит с Доналд Тръмп.“
- Расмусен призна за нарастващото движение в Гренландия за независимост от Дания, но отбеляза, че това едва ли е „с амбицията да стане федерален щат на Съединените щати.“
- Коментарите му идват след като Тръмп във вторник заяви, че не изключва използването на военна сила или икономически санкции, за да придобие Гренландия, и заплаши Дания с „много високи“ мита, ако тя се противопостави на усилията му.
- Синът му, Доналд Тръмп-младши, също посети Гренландия във вторник на еднодневна туристическа обиколка.
- Посещението на Тръмп-младши се случва, след като Тръмп повтори предложението си от 2019 г. в последните седмици, че Гренландия трябва да стане част от САЩ. В понеделник той написа в Truth Social, коментирайки пътуването на сина си, че Гренландия „ще има огромни ползи, ако и когато стане част от нашата нация,“ добавяйки: „Ще я защитим и ценим от един много жесток външен свят. ДА НАПРАВИМ ГРЕНЛАНДИЯ ВЕЛИКА ОТНОВО!“
КАКВО Е КАЗАЛА АДМИНИСТРАЦИЯТА НА БАЙДЪН В ОТГОВОР НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО НА ТРЪМП ЗА ГРЕНЛАНДИЯ?
Държавният секретар Антъни Блинкен пренебрегна идеята на Тръмп в сряда, заявявайки пред журналисти: „Очевидно това не е добра идея, но може би по-важното е, че очевидно това е нещо, което няма да се случи, така че вероятно не трябва да губим много време да говорим за него.“
ЗАЩО ТРЪМП НАСТОЯВА ЗА ЗАКУПУВАНЕТО НА ГРЕНЛАНДИЯ?
Тръмп от години повдига въпроса за покупката на острова. Миналият месец той написа в Truth Social, че САЩ трябва да поемат контрола върху Гренландия „за целите на националната сигурност и свободата.“ През 2019 г. той предложи идеята, наричайки я „стратегически интересна“ и я описа като „по същество голяма сделка с недвижими имоти.“
Датската територия е дом на космическата база Питуфик на САЩ и има нарастващо геополитическо значение, тъй като топенето на ледовете в Арктическия кръг отваря нови корабни маршрути в Северния Атлантик, които привличат интерес от страни като Русия и Китай. Според CNN, арктическите превози са се увеличили с 37% през последното десетилетие.
Гренландия също е част от стратегически важния Гренландско-Исландско-Британски пролом, ключова точка, която руските кораби трябва да преминат, за да стигнат от Арктическия океан до Атлантика. Въпреки това, като членове на НАТО, САЩ и Дания вече са в тясно сътрудничество.
ИМА ЛИ ГРЕНЛАНДИЯ МИНЕРАЛНИ РЕСУРСИ?
Смята се, че Гренландия разполага с неизследвани минерални ресурси като въглища, цинк, мед, желязна руда, диаманти и нефт. Въпреки това, само малка част от острова е проучена поради суровите условия, тъй като голяма част от него е покрита с лед и глетчери.
КОЙ ПРИТЕЖАВА ГРЕНЛАНДИЯ?
Гренландия е част от Дания. Връзките на страната с острова, който е дом на по-малко от 60 хил. души, предимно инуити, датират от векове. Норвежките заселници пристигат там преди повече от хилядолетие, преди да изчезнат, а Дания започва да колонизира острова през 18-ти век. През последните десетилетия местното правителство на Гренландия придоби повече автономия в управлението на вътрешните си дела, въпреки че Дания все още контролира външните й отношения.
ПРОДАВА ЛИ СЕ ГРЕНЛАНДИЯ?
Не. Гренландия стана самоуправляваща се през 2009 г., а промяна в собствеността или правния й статут ще изисква изменение в датската конституция. Лидерите на Гренландия и Дания многократно са отхвърляли предложенията на Тръмп. Миналия месец премиерът на Гренландия Муте Егеде заяви: „Гренландия е наша. Ние не сме за продан и никога няма да бъдем за продан. Не трябва да губим дългогодишната си борба за свобода.“
През 2019 г. датският премиер Мете Фредериксен нарече идеята на Тръмп „абсурдна дискусия“ и изрази надежда, че тя „не е сериозна.“ Тези коментари доведоха до публичен конфликт с Тръмп, който отмени планирано посещение в Дания, наричайки изказванията на Фредериксен „гадни“ и „неподходящи.“