Захари Карабашлиев: Автентичността на писателя
„Аз винаги съм искал да отида в Америка, но никога не съм бил с усещането, че ще остана в Америка, че ще имам къща, басейн, коли, ще стана милионер и така нататък. Всичко е било да изживея свободата, която съм си представял, че Америка е. Но винаги съм бил с усещането, че ще се върна в България.“
През 1997 г. мечтата за Америка отвежда Захари Карабашлиев отвъд Океана. Тогава е на 28 и не говори добре английски. Намирането на работа е трудно, писателската кариера – почти невъзможна, а предизвикателствата са не само за него, но и за семейството му.
Още докато живее там написва и първия си роман „18% сиво“, който е издаден в България през 2008 г. и веднага влиза в класацията на най-любимите книги на българските читатели. Той е част от нарастващата тенденция да се търси повече българска литература.
„Това са процеси, които не можеш да насилиш, не можеш да накараш някого да чете български автори. Не, то ще стане от това, че авторите са осъзнали важността да пишат на важна за нас, българите, тематика. А важно ли е за теб, като българин, тя твърде вероятно е важна и за останалия свят. Защото голямата тайна е, че ние сме 99.99 едни и същи. Това, което вълнува един американец от Уест Вирджиния, вълнува и някой българин от Вълчи Дол.“
През 2014 г. писателят се завръща у дома и написва романите „Рана“ (2023), „Опашката“ (2021), „Хавра“ (2017). Захари Карабашлиев е също и главен редактор на едно от най-големите издателства у нас „Сиела“.
„В тези мътни води, в които сме сега на изкуствен интелект, в това мочурище на всякакво съдържание, ще има много важна роля издателството, като гарант за авторитета на автора и на написаното.“
Цялата му история гледайте в „Успехът: Forbes по NOVA”. Поредицата се излъчва всяка събота в предаването „Събуди се“.