„Импетус Капитал”: Мисията да инвестираш в български компании
„Импетус Капитал” ООД управлява първия алтернативен инвестиционен фонд „ИмВенчър II” КДА. Фондът инвестира в развиващи се български компании с голям потенциал за растеж
В последните години стартъп екосистемата в България се развива с бурни темпове. Все повече фондове и бизнес ангели търсят подходящи компании с иновативни идеи, за да инвестират в тях и да им дадат така необходимия начален тласък за развитие. В същото време като че ли малко на заден план остава инвестирането в малки развиващи се компании на по-късен етап от тяхното развитие.
И когато в края на юли миналата година бе обявено, че в Комисията за финансов надзор е регистриран първият алтернативен инвестиционен фонд, различен от национален инвестиционен фонд, това се прие като много позитивна новина от инвестиционната общност. Фондът е „ИмВенчър II” КДА и се управлява от „Импетус Капитал” ООД със съдружници Николай Мартинов и Виктор Манев. „Идеята винаги е била ние двамата, работейки заедно, да създадем инструмент, чрез който да може да се инвестира в растящи иновативни български компании”, казва Николай Мартинов. Фондът е фокусиран в компании, ориентирани предимно към износ, които имат двуцифрен годишен растеж и елемент на иновация.
Николай Мартинов споделя, че в България има над 10 000 компании, които растат с над 20 процента на година. „В същото време играчите на този терен са малко – пет или шест фонда”, допълва той. Това е много по-малко от други страни в Европа, където индустрията е много по-добре развита и голям брой подобни фондове се конкурират за добрите компании.
Капиталът на „ИмВенчър II” е 2.5 млн. лв. и е изцяло инвестиран. Една от инвестициите е в BioSeek, компания, създала алгоритъм за семантично търсене в големи бази данни с приложения в медицината и финансите, която повишава продуктивността. Друга сериозна инвестиция е в BrowsWave – компания за ценово позициониране и пазарни анализи. Инвестирани са средства и в логистичната компания „Дискордия”, както и в А4Е (Analytics for Everyone) – компания, която създава прогнози на бъдещите продажби на фирмите и оценка на потребителския риск.
Стремежът им е да увеличат портфейла си и в момента се прицелват към по-големи сделки. За тази цел капиталът на фонда трябва да се увеличи поне до 40 млн. лв., а при възможност и до 50 млн. лв. „Имаме набелязани компании за инвестции и затова е необходимо увеличение на капитала на фонда”, казва Мартинов. Идеята е фондът да съществува 10 години с възможност за двегодишно удължаване на този период. Инвестиционният период е пет години, отново с възможност за двегодишно продължение. Създателите на „ИмВенчър II” имат идея фондът да инвестира в отраслите, формиращи над 70% от растежа на българската икономика, а това са информационни технологии и компютърни науки, модерна търговия, производство транспорт и логистика, както и във финтех компании.
Николай Мартинов е едно от най-познатите лица на капиталовия пазар в България. Започва своята дейност на този пазар още през 1991 г. като един от първите 13 брокери на Софийската стокова борса. Тогава той е най-младият между всички брокери. С първите си спечелени пари от заплата купува акции, а една от първите му сделки е с книжа на Първа частна банка. Успява да продаде тези акции с печалба, преди банката да фалира. Започва работа в инвестиционен посредник „Карол“ през 1997 г. и ръководения от него отдел за търговия с акции на българския капиталов пазар е най-активният на пазара. Няколко години подред печели годишната награда на фондовата борса за най-голям брой сключени сделки през годината.
Винаги търси възможности за инвестиции и финансовите медии са му една от любимите области. В края на 90-те години става съдружник и управител на „Юником консулт“. Това дружество държи правата на сайта Finance.News.BG, който е един от първите сайтове за финансова информация в България. През 2003 г. правата върху сайта са продадени на Уеб Медия Груп, но това не е краят на медийните инвестиции на Николай Мартинов. Той е водеща фигура в първото първично публично предлагане на финансовата медийна компания Инвестор.БГ. По-късно става член на ръководството на дружеството, като отговаря за стратегическото развитие. По това време решава да бъде самостоятелен инвеститор и напуска инвестиционния посредник „Карол“.
Голямо изпитание за него, както и за много други участници на капиталовия пазар, е кризата през 2008 г., когато цените на повечето акции падат с почти 90 процента. Той променя стила си и вместо всекидневно да търгува с акции, започва да инвестира в компании, които раздават дивидент. Така получава повече свободно време и започва да се ориентира и да търси нови компании извън капиталовия пазар. След продажбата на дела си в Инвестор.БГ (той е най-големият акционер в компанията) започва да работи с Виктор Манев.
Кариерата на Виктор Манев започва в Центъра за масова приватизация (ЦМП), където е главен финансист. Според него това е изключително важен момент, защото България успява да извърши масовата приватизацията въпреки трудностите, с които е съпътстван процесът.
През 1998 г. напуска ЦМП и създава малка консултантска компания, която участва в набирането на капитал и сделки за прайвит екуити клиенти. С компанията си той консултира сделки за над 500 млн. евро в Централна и Източна Европа. Сред значимите са консултации за „Париба Капитал“, „Карлсберг“ и „Пикадили“. За около шест месеца в периода 2004–2005 работи като консултант в Черна гора.
Пътищата на Мартинов и Манев се пресичат от дълги години покрай тяхната работа. От 2013 г. започват да търсят възможности да инвестират заедно и няколко пъти са на крачка от това да сключат сделка, но все нещо ги спира. Или откриват пропуски в компаниите, които не отговарят на тяхното разбиране, или факти, за които не са били уведомени по-рано. Първите инвестиции са през 2015 г. в „Алтерко” и A4E. Тогава те оформят своето партньорство в дружеството „Импетус Капитал” ООД. Следва сделка с придобиването на дял в „Дискордия”.
Това, което отличава Виктор Манев и Николай Мартинов от много подобни инвеститори, е търсенето и откриване на компании, където има дългосрочна визия. „Специфичното за България е, че бизнесите обикновено не са напълно готови като проекти. Имат визия, но не са си подредили напълно бизнеса и нямат дългосрочен план”, казва Виктор Манев. Така е при „Алтерко” – компания, създаваща продукти в сферата на Интернет на нещата. Тя е създадена през 2004 г., но в първите години има недоверие от страна на чуждестранните и местните инвеститори. Причината е, че „Алтерко” има труден за обяснение бизнес модел.
„Импетус Капитал” прави инвестицията си в „Алтерко” още преди да бъдат създадени популярните часовници MyKi. Нуждата от оборотни средства за създаване на цялата линия на продуктите от сферата на Интернет на нещата – MyKi и устройствата за автоматизация на дома Shelly води до увеличение на капитала на компанията. И то е направено чрез първично публично предлагане на акции на Българска фондова борса.
Двамата отделят много време и труд да разберат накъде отиват компаниите, преди да инвестират. След това продължават по същия начин – работят много с компаниите след инвестиционния процес до степен, която подобрява компаниите отвътре като продажби и приходи. Работят и по подобряване на счетоводството и отчетността към съответния регулатор . Докато се стигне до момента, в който съответната компания може да бъде предложена на един или повече инвеститори.
През 2017 г. „Импетус Капитал” създава първия си инвестиционен фонд, наречен „ИмВенчър I”. Името идва от английското I am Venture. „Идеята бе да покажем същността на фонда и неговата философия. Името може да се преведе като „аз съм начинание, аз съм бизнес, аз съм предприемачество”, каза Виктор Манев. Първият фонд е създаден, за да бъде коинвестиционен инструмент в една от процедурите на Фонда на фондовете. Създаден изцяло с частен ресурс, като са набрани 3.5 млн. лв. Идеята е да управляват проект по един от слотовете на държавния Фонд на фондовете, като за целта трябва да има и частно кофинансиране. Те събират средствата, но междувременно процедурата много се забавя и затова решават да инвестират напълно събраните 3.5 млн. лв. Слотът е с най-голяма конкуренция, но и процедурата е много сложна. По нея всяка от кандидатстващите компании трябва да организира два екипа – единият да инвестира в стартиращи компании, а другият в растящи компании. Тази сложност постепенно отказва кандидатите и тъй като накрая остава само „ИмВенчър I”, Фондът на фондовете прекратява тази процедура и пуска нова.
Тогава двамата решават да създадат втори инвестиционен фонд, изцяло с частни капитали, и резултатът е „ИмВенчър II”. От 2015 г. досега трите дружества „Импетус Капитал”, „ИмВенчър I” и „ИмВенчър II” са инвестирали в 8 дружества. Това са “Алтерко”, A4E, “Дискордия”, BioSeek, Biodit, Excitel, Promoto.bg и BrowsWave. Инвестициите са от 1 до 50 процента в капитала на компаниите. Те не искат да откупуват компании, а да им помогнат да се развият с по-голяма скорост. В пет от компаниите присъстват в борда на директорите с цел защита на миноритарния интерес, но не управляват нито една от тях. „Стойността на дяловите компании е в бъдещето и затова добрите идеи трябва да се развиват правилно”, каза Николай Мартинов. Затова освен финансова инвестиция двамата с Виктор Манев инвестират в компаниите и своите знания и натрупан опит.