Спортният мотиватор
Нищо не може да спре фитнес инструктора Иван Георгиев-Ванко в желанието му да излъчва всеки ден абсолютно безплатно онлайн тренировки и това стига на Nike да го направи амбасадор на своя Training Club.
Всяка вечер в 19 ч. в продължение на една година Иван Георгиев, известен като Ванко Пъмп Рън, води абсолютно безплатно 40 минути онлайн тренировки в профила си в Instagram. Средно над 350 души се включват в заниманията на живо, някои с децата си, като рекордът е 1500 на 1 март. Над 10 хил. гледат на запис. За няколко месеца от началото на пандемията фитнес инструкторът събира над 30 хиляди последователи, а по reach (показател за брой лица, достигнали профила) не отстъпва на звезди с 200 хил. последователи в Instagram. Много повече хора гледат тренировките му просто да си сверяват часовника, без да го следват. Вечерните лайфове стават част от ежедневието му, както и ангажираността да дава на почитателите си безплатни съвети за хранителен режим и седмичен тренировъчен план. Някои фитнес инструктори го упрекват за безплатните излъчвания, на той силно вярва, че „за да получиш, трябва да дадеш“.
С изявите си в социалните медии Ванко набира популярност, а с това расте и интересът към него като инфлуенсър: „Сега е модерно да ти дадат 200 лв. да си качиш снимка с някакъв продукт в социалните мрежи, но аз се въздържам от всякакви подобни изяви.“ Миналото лято обаче той приема предложението на сръбската агенция Sport Time – представител на Nike за европейския пазар, да се включи в кампанията Nothing can stop us. „Защо избрахте мен при положение, че има лица с много повече последователи в България“, пита ги той. В отговор чува: „Ти си единствен може би от треньорите, на когото профилът не е размит, само треньорска работа, мотивираща. Името ти не се свързва с никакви продукти”. В Nike държат на това.
Ванко Пъмп Рън с охота приема ангажимента да направи 3 поста облечен в екип на Nike и да мотивират хората да спортуват. Фен е на Nike от дете. То по принцип прекарва използва социалните медии да мотивира хората да се движат и спортуват. До такава степен втълпява на последователите си мотото „Nothing can stop us”, че започват да го свързват с него, не толкова с Nike.
От Sport Time оценяват труда му и държат той да запази програмата си както преди и по никакъв начин да не променя нищо. Предлагат му дори нещо много повече от това да е само участник в кампания – канят го да стане амбасадор на Nike training club, единствен в България, и му дават договор за 2021 г. и той приема.
Приятелите му казват „ей това е много яко, ти успя”, а той още не може да повярва, че такъв бранд оценява модела му на тренировки. В Nike Training Club влизат спортисти от цял свят с различни интереси, мотиватори, които могат да въздействат на масите да спортуват.
Приложението Nike Training Club свързва практикуващите спорт с избрани професионалисти, които водят безплатни занимания на всякакъв език. Всеки може безплатно да спортува с инструктори според желаната дейност – бягане, функционална тренировка или нещо друго. В приложението може да се зададе конкретна цел – подготовка за маратон или просто за 5 км бягане или 20 минути бягане. Може да сравнява показателите с други потребители.
От миналата есен Ванко Пъмп Рън води безплатните тренировки облечен в екип от най-новата колекция на бранда на фона на специална стена с банер „Nike Training Club – live тренировка”. Sport Time заснемат с него мотивационно видео с послание “Където и да е, каквото и да е, както и да е – тренирайте, и когато светът стане по-добро място, нищо не би могло да ни спре”. Снимат по улиците на София и в залата за тренировки на „Скилбокс“.
Освен перспективата за повече популярност Ванко Пъмп Рън вижда възможност за участие на световните форуми, където Nike представя своите лица. Достатъчно удовлетворение за него е, че представителите на световен бранд му гласуват доверие и одобряват концепцията му, която развива вече 7 години и, че най-после ще може да покаже на целия свят какво той прави в България и как се бори да накара хората да се движат и да тренират правилно: „Това за мене струва повече от всякакви пари.“
Ванко има собствено виждане и концепция за спортната подготовка. Той е бивш спринтьор – неколкократен републикански шампион на 100 и на 200 метра. За съжаление кариерата му приключва рано заради „неподходящи треньори“, на които попада като студент в Националната спортна академия и грешна методика. След академията той се връща в родния си град Плевен. Иска да стане място като учител (със заплата 320 лв.) и полага усиля да запали група деца да тренират лека атлетика. Дни преди началото на учебната година обаче директорът на училището му казва, че няма намерение да отваря паралелка със спринтова дисциплина, учениците, които е събрал ще прати при други треньори. На 21 години да остане в Плевен без работа или да „продава картофи на пазара“ не е опция за него. Затова през 2013 г. отива в София и става фитнес инструктор в клуб. Методите и средата в залата са далеч от неговите представи за качествена физическа подготовка. С богатия си опит на професионален спортист и познанията за функциите на човешкото тяло, придобити в академията, той разработва собствена концепция за занимания между лека атлетика и фитнес: „Бях изграден състезател. Имал съм добри треньори и много лоши треньори, на които съм благодарен, че знам какво не трябва да се прави.“ Още тогава целта му е да подобри физическо състояние на всеки, който се обърне към него, да създаде настроение, самочувствие, здраве и не на последно място – да помогне за добра му визия.
Според неговите представи хората трябва по-често да тренират на открито, затова решава да изкара фитнеса от залата. Смело да организира групови занимания на стадиона на НСА с 30–40 души, което е „постижение“.
Като бивш спортист в индивидуален спорт се цели само в максимални резултати, които с групови занимания трудно се постигат. Затова в един момент решава да обърне индивидуално внимание на клиенти, отдадени да постигат резултати. С течение на времето, усърдна работа и късмет, завърта колелото с VIP клиенти – които харесват методиката му и виждането за спорт на открито. „Популярните и успешни хора са много дисциплинирани, защото си ценят времето. На тренировки дават всичко от себе си и се хранят правилно се през деня“, казва той. С тях „се работи много лесно“, макар всички да смятат обратното.
Миналата пролет, по време на първия локдаун, Ванко Пъмп Рън е амбициран да помогне на повече хора да се движат и спортуват, макар и затворени в домовете. Още първия ден на извънредното положение призовава всички познати треньори да стартират лайф тренировки в социалните си медии и да намерят начин хората им да не се застояват: „Знаете ли колко от тези треньори, харесаха поста ми? Нула! Нито един от тях, не ми отговори и не направи нищо.“ След няколко безсънни нощи той измисля начин да излъчва на тренировките си на живо. За пръв път в живота си прави лайф. Негов приятел му помага с камерата. Оттогава излъчва тренировки абсолютно всеки ден в Instagram. Начало – точно в 19 ч. , защото „всеки по това време е приключил работа и малко или много иска да разпусне от ежедневието“. Нищо не може да спре устрема му – нито приятелите, които му казват, че е луд да прави тренировки без пари, нито инструкторите, които мърморят, че им взема работата. Харизмата и методите му на тренировка увличат все повече хора да спортуват. Последователите му споделят във форума, че едва ли биха се хванали да тренират, ако не е бил той.
Ванко Пъмп Рън продължава персоналните тренировки на VIP клиентите, от където идват приходите му, а всичко останало прави в името на каузата повече хора да спортуват. Казва, че би правил веднъж месечно много големи групови тренировки на открито, защото наистина това му доставя удоволствие и го зарежда.