Хибриден модел със социална кауза
Автор: Бранимир Иванов
Когато през 2013 г. Ива Гумнишка заминава в Америка да учи човешки права в Колумбийския университет, не прави планове да се връща в България. По време на престоя си наблюдава развиващата се бежанска криза и следи личните истории на мигрантите в медиите.
Повлияна от тях, тя започва да пише дипломната си работа и да разглежда бежанската криза в България чрез призмата на човешките права. Последното парче от пъзела идва, когато тя участва в конференция по социално предприемачество, където е силно вдъхновена от историята на създателката на Green City Force – американско НПО, което има за цел да обучава младите хора в региона на Ню Йорк и чрез тях да поощрява зеленото развитие на Америка.
Открила искрата в себе си, Ива започва да чертае проект за подпомагане на бежанците в България. Нарича го Humans in the Loop.
ДНЕС ТОЙ Е ЕДИН ОТ ВОДЕЩИТЕ СОЦИАЛНИ СТАРТЪПИ В БЪЛГАРИЯ
В хибридната си система между фондация и бизнес извършва услуги в ИТ сектора и подпомага интеграцията на бежанците чрез обучителни курсове и подготовка за работния пазар.
Гумнишка се връща в България през 2016 г., за да работи по дипломната си работа и своя проект. За целта прави интервюта с различни социални организации като ВКБООН и Червения кръст.
Убедителен старт
Година по-късно проектът Humans in the Loop вече е създаден, а през 2018 г., Гумнишка дори влиза в селекцията ни „30 под 30“. „В началото живеех със семейството си, изнесох се през 2018 г. на минимални разходи, но нямах възможност да наема екип и първите две години бях изцяло сама. Трудно беше да правим достатъчно приходи, за да си покрием всичките разходи и да предлагаме повече помощ“, казва тя.
През 2019 г. идва първото голямо финансиране от 100 хил. долара от Dubai Expo Live Global Innovators Program, спонсорираща социални проекти от целия свят. Humans in the Loop е единственият от България.
Humans in the Loop започва да предлага и първите си услуги в технологичния сектор, като подпомага с „машинното обучение“, с което се тренира изкуственият интелект. „Работим с различни стартъпи, които се занимават с автономни коли, дронове и автоматичен анализ на сателитни снимки. Работим и с медицински снимки за автоматичен анализ“, споделя Ива Гумнишка.
Така проектът играе ролята и на директен работодател на бежанците, като им се възлагат проекти, над които могат да работят и дистанционно. Координацията става между страни като Сирия, Турция, Ирак, Афганистан и Ливан. Гумнишка работи с групи и организации от Близкия изток, за да може да се развива каузата глобално.
Желанието да правиш повече
Освен корпоративната част Humans in the Loop предлага и обучителни курсове. Гумнишка получава вдъхновение от чуждестранните модели за обучение на бежанци от страни като Германия. Така решава да обедини обучителни курсове по английски и компютърна грамотност в хибридната структура на стартъпа.
ЦЕЛТА Е БЕЖАНЦИТЕ ДА ПРИДОБИЯТ ОСНОВНИ УМЕНИЯ И ДА СЕ ВКЛЮЧАТ КЪМ РАБОТНАТА РЪКА НА БЪЛГАРИЯ
„Чрез проучването, което успях да направя, стигнах до извода, че нивото на умения на повечето хора, които пристигат, не е особено високо за директно включване към IT пазара. Всъщност има доста по-голяма нужда от основни и дигитални умения. Има много хора, които не говорят достатъчно добър английски и не могат да работят с компютри и затова нямат достъп до много работни опции“, казва тя.
През 2019 г. Humans in the Loop Foundation се отделя като собствено юридическо лице. Каузата става все по-ясна и печели първото си финансиране от дарителския фонд „Ние можем“. Това води до един от ключовите успехи в плана на Ива Гумнишка – тя подпомага две сестри от Иран да се интегрират в обществото. По-късно те се присъединяват и към екипа ѝ.
През 2020 г. идеята прави и своята международна изява. Получава две награди и 54 хил. долара първоначално финансиране и 120 хил. долара последващо от MIT Solve. Конкурсът е за социално въздействие на Масачузетския технологичен институт. Това дълбоко помага за глобализацията на идеята. „Има много други организации по света, които се интересуват от това, което правим. Работихме с предприятие в Колумбия, което подпомага мигранти от Венецуела, и фондация в Австрия, подпомагаща хора с увреждания. Гледаме да споделяме това, което сме научили“, разказва Гумнишка.
COVID-19 пандемията носи нови трудности, тъй като работата на предприятието преминава онлайн, което затруднява компютърното обучение.
„ДА УЧИШ ХОРА КАК СЕ ПОЛЗВА КОМПЮТЪР ЧРЕЗ ZOOM, Е МАЛКО ТРУДНО“
„В началото беше наистина сложно, тъй като имахме голяма група начинаещи. Тук трудното е, че си сам. Би било много по-лесно, ако има някой до теб, който да ти помогне“
След трудностите на пандемията Ива Гумнишка продължава да гледа към следващата си цел – да помогне на 3000 бежанци глобално. В духа на социалното предприемачество тя приема да се включи в събитие на българско НПО – „Тук-Там“. За да стигне каузата ѝ до повече хора, на 9 септември Гумнишка ще бъде сред лектор на кариерната инициатива „Тук-Там Кошер 2021“. „С наемането на първите хора ми беше ясно, че стават сериозни нещата. От тогава насам няма възможност за поглед назад“, споделя Ива Гумнишка. За нея ключът в тази кауза е да се установи на глобалната сцена още повече. Както и да предостави услугите си на повече компании. Така може да отвори повече работни места за бежанците и да им помогне за интеграцията.