Макс Гурвиц: Силно се усеща липсата на хора за новите компании
Икономиката на България се възстановява доста бързо след пандемията, инвестициите се увеличават, постоянно възникват нови компании и вече силно се усеща един много сериозен проблем – няма хора, които да запълнят всички свободни позиции, смята Макс Гурвиц, управляващ съдружник във Vitosha Ventures.
„Дано да е временно, но в много от компаниите, в които фондът ни инвестира, а и в други компании има проблем с наемането на персонал на всякакви позиции“, казва той.
Според него една от причините е, че населението на държавата и новите поколения не могат да запълнят нуждата, която се получава при растежа на икономиката и основаването на нови компании.
Предприемачеството се развива с бурни темпове, подпомагано от постоянните инвестиции на рисковите фондове и фондовете за дялово инвестиране, и това създава нови сфери на икономиката, които изискват и нови специалисти, каквито понякога не са налични в страната. За последните десетина години общите инвестиции в ранен етап от развитието на компаниите достигат около половин милиард евро, а това изисква и развитието на човешките ресурси. „Хората са нужни сега, а не след време, и затова едно от решенията е да се привлекат отвън“, споделя Макс Гурвиц.
Според него за решение на този проблем трябва да се направи така, че страната да стане още по-атрактивна за чуждестранни специалисти, които да идват в страната ни не само да правят бизнес, а и да работят. За пример дава Естония, където има държавна насока с подходящи кампании, които рекламират предимствата на страната и привличат чуждестранен персонал.
„Същото трябва да направи държавата и тук, нещо като синя карта – с подходяща реклама и събития да промотира развитието на страната, условията за работа, дори прекрасните условия за живот“, допълва той.
Общо приетото мнение е, че основната липса е на IT специалисти. Според Макс Гурвиц обаче това не е така. Той смята, че страната ни има нужда и от качествени мениджъри, специалисти по маркетинг, дизайн, инвестиционни специалисти. „Има недостиг на хора за всякакви позиции и във всякакви сектори, не само аналитични и ръководни специалисти, и затова този проблем е толкова сериозен“, е неговото мнение.
С идването на новото правителство се забелязва и тенденция част от хората, които са били предприемачи и са основали компания, да излизат от нея и да отиват на държавна работа. „Може би е нормално, като се има предвид, че голяма част от правителството дойде от предприемаческите среди и то също има нужда от подходящи кадри“, смята Макс Гурвиц. Според него обаче трябва да има възможност тези хора да бъдат заменени в компаниите, за да върви икономиката напред.
Текстът е част от рубриката на Forbes и Фондация за свободата „Фридрих Науман“ – Бизнес среда в България: Мечти и реалност. В нея бизнесът в България разказва къде е разликата между мечти и реалност в предприемачеството, кои са основните регулаторни, данъчни и административни проблеми и какви са потенциалните решения.