Грийн Иновейшън АД с 4 млн. лв. финансиране от инвеститори
Българската компания за водородни технологии Грийн Иновейшън АД е финансирана с малко над 4 млн. лв. в рунд с участието на финансова група Карол, ИмВенчър II КДА, МФГ Инвест АД и бизнес ангели, става ясно от данни на търговския регистър и съобщения до инвеститорите. След този рунд оценката на компанията е 24 млн. лв.
Инвестицията в компанията, която оперира под името Hydrogenera, се осъществява чрез увеличение на капитала. Набраното финансиране ще бъде използвано за увеличаване производствения капацитет, дооборудване и привличане на нови експерти в компанията. Грийн Иновейшън е специализирана в разработването и внедряването на иновативни технологии за производство на водород.
“Към днешна дата производственият капацитет на компанията е 1.25 MW, привлечения капитал ще го увеличи с 400%, достигайки 5 MW”, съобщиха от компанията за Forbes България. В момента за Грийн Иновейшън работят над 20 професионалиста, като по-голямата част са профилирани и доказани инженери в необходимите области. “С част от желаните експерти водим комуникация още преди затварянето на рунда и скоро ще обявим новите попълнения в екипа”, дъпълват от дружеството.
Дружеството е създадено през 2016 г. като ООД, а в края на миналата година е преобразувано в акционерно. За последните две години има успешно реализирани проекти в три различни държави. Компанията може да конфигурира технологията си спрямо специфичните нужди на разнородните проекти, като технологията позволява да се изгради процес според енергийните изисквания на клиента, което гарантира максимална ефективност и икономия.
“За последните две години компанията има интегрирани 82 водородни инсталации и 71% среден годишен ръст в оборота, това е и една от причините да привлечем интерес за частно финансиране. Световните информационни кампании за потенциала на водорода, както и изготвянето на множество национални стратегии за неговата употреба, създадоха пространство и възможности за всички компании с дейност в това поле. Външната инвестиция ще даде възможност на компанията да отговори на създалото се търсене и паралелно с това да продължи развитието на R&D проектите си”, каза основателят на Грийн Иновейшън и изпълнителен директор Драгомир Иванов за Forbes България.
Той допълни, че 56 водородни системи с различен капацитет са интегрирани в индустриални предприятия и обществени сгради, а някои от инсталациите работят повече от четири години, отчитайки отлични резултати. Екипа на компанията вярва, че именно водородът може да бъде основен енергиен източник, защото той е универсален, има нулев въглероден отпечатък и може напълно да замени конвенционалните горива.
“Присъстваме в Полша и Турция, имаме и много проекти в България, като увеличението на производствения капацитет ще позволи и разширяването на клиентското портфолио. В плана за развитие на компанията е заложено изграждане на силно присъствие в Централна и Източна Европа”, допълниха от Грийн Иновейшън.
„Силният екип и постигнатите до момента резултати от компанията разкриват потенциала ѝ да се превърне в един от лидерите в сферата на водородни технологии. Именно това търси IMPETUS Capital – високи технологии, които създават стойност и променят живота на хората по целия свят“, казва и съоснователя на IMPETUS Capital (компанията мениджър на ИмВенчър ІІ) Николай Мартинов.
Според съобщенията до инвеститорите, финансирането от ИмВенчър II е в размер на 489 хил. лв., от МФГ Инвест – почти 215 хил. лв., а сред останалите записали акции, най-голям е дела на Карол. След увеличението на капитала на дружеството според Търговския регистър най-голям акционер с 50% остава Драгомир Иванов, а новите акционери притежават общо почти 17% от капитала.
От компанията съобщиха още, че инвеститорите са подбрани спрямо техния профил, има хора с интерес и инвестиции в сферата на зелената енергия, с които ще работят по установяване на бизнес синергии, има професионални инвеститори с опит в развитието на компании в растеж, които да консултират Green Innovation в условията на контролиран растеж. Green Innovation планира и публичен рунд с фокус върху изграждане на собствена производствена база съобразена с капацитета, текущите и бъдещи заявки и предстоящите R&D проекти.