Най-тревожните климатични рекорди, поставени през 2023 г.
Световната метеорологична организация на ООН (СМО) публикува нов доклад, потвърждаващ, че 2023 г. е била най-горещата година в историята. Организацията подчертава редица обезпокоителни метеорологични тенденции, свързани с изменението на климата.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Температури: СМО установи, че средните глобални температури през 2023 г. са били с 1.45°C над прединдустриалната изходна линия, което потвърждава, че това е най-топлата година в историята – констатация, която отразява предишни съобщения, направени от НАСА, Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) и службата за климата Коперник на ЕС, като същевременно установи, че съдържанието на топлина в океана е достигнало най-високото ниво в историята.
- Морски нива: Глобалното средно морско ниво достигна най-високите си точки от началото на сателитния запис през 1993 г. и скоростта на покачване на морското равнище през последните 10 години е била двойно по-висока от тази през първото десетилетие на събиране на данни.
- Антарктически морски лед: Общото покритие на антарктически морски лед през 2023 г. е било най-ниското в историята, според множество източници и потвърдено отново от СМО – покритието на арктически морски лед не е достигнало рекордно ниско ниво, но остава „много под нормалното, с годишният максимален и минимален обхват на морския лед е съответно петият и шестият най-нисък в историята“, според СМО.
- Парникови газове: СМО установи, че концентрациите на въглероден диоксид, метан и азотен оксид са достигнали най-високите нива, регистрирани някога – надминавайки рекорда, поставен през 2022 г.
НОВИНИ
При публикуването на доклада генералният секретар на СМО Селесте Сауло каза, че агенцията „издава червена тревога“, затова че светът е на прага на преминаване на долната граница на Парижкото споразумение, което има за цел да ограничи повишаването на температурите до 1.5°C от прединдустриалните нива. При 1.45°C през 2023 г. СМО предупреждава, че „никога не сме били толкова близо“ до преминаването на тази линия.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Климатичната служба на ЕС „Коперник“ в своя доклад за 2023 г. установи, че това е първата година, в която всеки ден в рамките на една година са регистрирани температури, които са били с повече от 1°C по-високи от прединдустриалните нива. Коперник също съобщи, че средната температура за 12-месечния период между март 2023 г. и февруари 2024 г. е надхвърлила прага от 1.5°C.
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАТЕ
Много агенции казват, че 2024 г. ще счупи още рекорди. NOAA установи, че има шанс едно към три 2024 г. да бъде по-горещо от 2023 г. и 99% шанс тя да пробие петте най-топли години в историята. А СМО потвърди, че вярва, че има „голяма вероятност“ 2024 г. да счупи рекордите по подобен начин.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Топлата година не е съвсем неочаквана, тъй като преминаването към климатичен модел на Ел Ниньо обикновено води до топло време, според Коперник. Но повечето метеорологични монитори не прогнозираха, че температурите ще достигнат толкова високи, колкото се случиха, каза агенцията.