Петролът се стабилизира след уверение на ОПЕК+, но гони триседмично дъно
Петролът гони триседмично дъно, разклатен от решението на Организацията на страните износителки на петрол, което остави вратичка за засилване на част от добивите наесен. Уверение на Саудитска Арабия и Русия от ОПЕК+ стабилизира до известна степен цената, след като държавите потвърдиха готовността си да преустановят или да променят споразуменията за добив.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.04% в края на азиатската търговия до 79.90 долара за барел.
- Американският суров петрол отчете ръст от над 1 долар към 9:45 ч. българско време като в момента се търгува за 75.61 долара за барел.
АКЦЕНТ
Цените се повишиха леко в четвъртък, след като Саудитска Арабия и Русия, част от ОПЕК+ се опитаха да успокоят пазарите относно споразуменията за доставки. Саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман заяви в четвъртък, че ОПЕК+ може да спре или да отмени доброволното увеличаване на добива, ако реши, че пазарът не е достатъчно силен.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Цените на петрола успяха да възстановят някои позиции през последните няколко дни, заради някои уверения от страна на ОПЕК+ около последното им решение за доставките. Можем да очакваме колебание около нивото 76-80 долара“, каза Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В четвъртък Европейската централна банка пристъпи към първото си намаляване на лихвените проценти от 2019 г. насам, което предизвика очакванията на анализаторите Федералният резерв на САЩ да последва примера й. По-ниските лихвени проценти стимулират търсенето на петрол и почти сигурно ще се отразят на цените. Днес се очакват и данните за заплатите в неселскостопанския сектор в САЩ, които могат да хвърлят повече светлина върху плановете на Фед да разхлаби паричната политика отвъд океана.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници се споразумяха да удължат повечето съкращения на производството до 2025 г., но оставиха възможност за доброволни съкращения от страна на осем държави членки, които да бъдат постепенно прекратени.
Всъщност става дума за решението на Организацията на държавите износителки на петрол от неделя, когато страните се споразумяха да удължат съкращенията на добива до 5.68 барела дневно. Остана обаче вратичка за 2.2 млн. барела, които осем от държавите могат да продължат да добиват след изтичането на новия срок през септември. Това подхрани страховете за засилен добив и респективно препълнени складове наесен.