Морски резерват „Маслен нос“ ще възстановява биоразнообразието в Черно море
Природозащитници апелират за създаване на морски резерват в района на Маслен нос с цел възстановяване и запазване на биоразнообразието в Черно море.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Над 15 хиляди души подкрепиха петиция за създаване на мрежа от строго защитени морски зони в Черно море.
- Създаването на резерват „Маслен нос“ ще доведе до възстановяване на екологично важни популации като черната мида и редица морски растения, увеличаване на рибните запаси до 4 пъти и създаване на убежище за ценни видове като черноморските делфини.
- Резерватът също така означава по-строг и ефективен контрол от страна на Министерството на околната среда и водите и извършване на поддържащи дейности като премахването на инвазивни видове и разчистване на изоставените мидени ферми.
- Той ще бъде първата строго защитена морска зона в страната. Според Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие всички страни членки трябва да имат 10% строго защитени зони от акваториите си.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, а в момента е замърсен от изоставените мидени ферми и никой не поема отговорност. И това не е единственото увреждане на околната среда и единствената заплаха за живота в Черно море. Не по-малко вредни са нелегалните, но широко разпространени риболовни практики като дънното тралиране и драгиране, замърсяването, инвазивните видове. Решение за нас е обявяване на резерват. Резерват, а не бунище“, каза Мартин Томов от „Грийнпийс“ – България
ДОПИРАТЕЛНА
Вчера природозащитниците проведе широка среща с местни рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево.
По време на срещата позициите на природозащитната организация и представителите на местните рибарски общности, туристическия бранш и местната администрация намериха пресечна точка в общата за всички цел да се съхрани Черно море за бъдещите поколения. Имаше пълно съгласие и по отношение на негативните ефекти от дънното тралене и необходимостта от прекратяване на тази незаконна практика.
Как да запазим Черно море живо, обаче, е въпрос, по който не бе постигнато единодушие. След като бяха изложени аргументите на „Грийнпийс“ – България за необходимостта и ползите от защитена акватория, кметовете на Царево, Лозенец, Китен, Приморско и Созопол демонстративно напуснаха обсъждането, което не даде възможност за постигане на конструктивен диалог и общи решения.
Предстои „Грийнпийс“ – България да внесе предложението за създаване на морски резерват „Маслен нос“ в Министерството на околната среда и водите.