Макроикономически предизвикателства дърпат цените на петрола надолу
Макроикономически предизвикателства продължават да дърпат цените на петрола надолу, въпреки очакванията за стабилно търсене. И двата договора отчетоха ръст от около 2% през вчерашния ден, след данни за спад на запасите в САЩ, но опасенията за икономическия растеж и тревогите за тарифната война остават основен двигател за спадовете.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.06% до 70.91 долара за барел. Референтният за Европа сорт се стабилизира около границата от 70 долара, както очакваха анализаторите.
- Американският лек петрол отчете спад от 0.12 на сто и в момента се търгува за 67.60 долара за барел.
- И двата бенчмарка поскъпнаха с около 2% в сряда, след данни за значително по-голям от очакваното спад в запасите от петрол и горива. Числата на Администрацията за енергийна информация на САЩ показаха намаление с 5.7 млн. барела – значително повече от прогнозите за спад от 1.9 млн. барела. Запасите от дестилати също са намалели повече от очакваното.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Спадът в запаси от бензин в САЩ повишиха очакванията за сезонен ръст на търсенето, но опасенията за икономическото въздействие от тарифната политика на САЩ в световен мащаб продължават да тежат върху пазара. Има много фактори, които дърпат цените в едната или другата посока и е трудно за пазара да се ориентира”, каза Хироюки Кикукава, главен стратег на Nissan Securities Investment.
АКЦЕНТ
Свръхфокусирането на Тръмп върху митата разклати доверието на инвеститорите, потребителите и бизнеса и повиши опасенията за рецесия в САЩ. В сряда американският президент заплаши допълнително да ескалира тарифната война, налагайки мита за внос на стоки в Европейския съюз, след като Брюксел обяви ответни мерки срещу Вашингтон. Администрацията на Тръмп заплаши да наложи мита за вноса на батерии.
ДОПИРАТЕЛНА
Междувременно ОПЕК+ съобщи в сряда, че Казахстан е причина за значителен ръст в добивите на суров петрол през февруари – сигнал за предизвикателството пред групата да наложи спазването на договорените цели. ОПЕК+ планира да увеличи производството през април, но е готова на промени в случай на корекции на пазара.
КОНТРА
Свитото търсене на самолетни горива тежи върху пазара, посочват анализаторите на JP Morgan, подчертавайки данните на Администрацията за транспортна сигурност на САЩ, които показаха, че броят на пътниците през март е намалял с 5% на годишна база, след като през февруари трафикът е бил в застой. Въпреки това очакванията за стабилно търсене ограничават общата несигурност на пазара.