Потреблението на услуги в България е сред най-зависимите от чуждестранни брандове в Европа
Търговски представителства на чуждестранни компании предоставят 78% от услугите в България. Данните са за 2023 г. и обрисуват сектора на услугите в България като силно зависим от чуждестранни брандове, които физически присъстват в страната чрез клонове, дъщерни компании и т.н.
Според Евростат в целия Европейския съюз има само една държава, където този показател е по-висок и това е Унгария.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Страните от Европейския съюз са внесли услуги за общо 3.3 трлн. евро през 2023
- Доминиращ метод за внос на услуги в ЕС е чрез търговски представителства. Около 60% от внесените услуги в страните от ЕС достигат до крайния клиент чрез търговско представителство
- Най-непопулярен метод за внос на услуги е чрез изпращане на екипи в страната, където е позициониран клиент. По този начин са потребени услуги за едва 100 млн. евро, или 3% от общия внос на услуги в ЕС.
ЗАЩО ТОВА Е ВАЖНО
Около две трети от брутния вътрешен продукт на България се генерира в сектора на услугите. Ето защо не е без значение кои са играчите, които генерират стойност в този сектор.
От една страна, активното присъствие на чуждестранни представителства означава, че България все още е притегателна сила за инвестиции в сектора на услугите.
От друга страна присъствието на мощни чуждестранни брандове би могло да постави местните доставчици на услуги в ситуация на ожесточена конкуренция.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Според Българска народна банка растежът на реалния БВП на България ще се ускори от 2.3% през 2024 г. до 2.5% през 2025 г., а средногодишната инфлация ще достигне 3.3% тази година.
Очаква се излишъкът по търговията с услуги да остане висок и да се стабилизира като процент от БВП през прогнозния период, за което допринасят продължаващият растеж на туристически посещения в страната и силният растеж на износа на компютърни и информационни услуги.