България може да излезе победител от американските мита
Ако България изиграе добре картите си, може да излезе печеливша от митата, наложени от САЩ за редица държави. Страната ни може да се превърне в компенсиращ пазар и да привлече инвестиции, предвид присъединяването си към Шенген от тази година и предстоящото влизане в еврозоната, заяви за Forbes България доц. д-р Щерьо Ножаров, икономически съветник в Българската стопанска камара и преподавател в УНСС.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според Щерьо Ножаров България ще бъде засегната косвено от гледна точка на веригата на доставки в машиностроенето, автомобилостроенето и продукцията, базирана на метали.
- Страната ни ще трябва сериозно да обмисли своето място във веригата на доставки, тъй като по-сериозно засегнати от митата на САЩ ще са страните, които участват в началните фази по веригата.
- Държавите, които имат технологии и иновации, ще имат предимство, категоричен е Ножаров.
МИТАТА КАТО СТИМУЛ ЗА ЕВРОПА
Основните опасения на икономистите е, че митата ще се отразят сериозно на глобалния икономически растеж. За това предупреди неколкократно и председателката на Европейската централна банка Кристин Лагард. Според Ножаров обаче има вариант тарифната политика на Доналд Тръмп да бъде използвана като стимул, особено предвид доклада на Марио Драги, който очерта сериозните предизвикателства пред стария континент и нуждата от стимулиране на иновациите и конкурентоспособността.
“Основно конкурентно предимство в съвременната икономика са именно технологиите и иновациите, а не цените на стоките и услугите. Затова и едни мита биха били неефективни, ако са налице иновации. Европа има два варианта – или да търси компенсиращи пазари, или да приеме този стимул. ЕС вижда причините за изоставането си и ако стартира промяна, ще се превърне във втория най-платежоспособен пазар в света. Американските инвеститори трудно ще си позволят да го заобиколят”, категоричен е Ножаров.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Митата са ясен сигнал, че веригата на доставки трябва да бъде скъсена, дори на глобално ниво, защото няма да има нужда те да се пренастройват. Държавите трябва да започнат да мислят за компенсиращи пазари и това може да е плюс за България, предвид предстоящото членство в еврозоната и присъединяването ни към Шенген от началото на тази година. Ако България изиграе добре картите си, тук могат да дойдат много повече инвестиции, които са били изнесени в други страни”, заяви за Forbes България Щерьо Ножаров.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Късно снощи президентът Доналд Тръмп представи дългоочакваните реципрочни мита за страните, които облагат американския внос. Въвежда се 10% универсално мито за целия внос на стоки в САЩ и още по-високи тарифи за държавите, които “най-много са накърнили САЩ”. Тарифите са насочени към страни с високи търговски дефицити със САЩ или такива, които налагат високи мита върху американски стоки.
Съгласно новите мита ставката върху целия внос в САЩ скача от 2.5% през 2024 г. на 22% – ниво, наблюдавано за последен път около 1910 г. Целта на Тръмп е да принуди останалите държави да премахнат собствените си мита или да изнесат производството си в САЩ. Универсалните мита от 10 на сто ще влязат в сила от 5 април, а реципрочните мита за останалите държави – от 9 април. Реципрочните мита не се прилагат за някои стоки, включително мед, фармацевтични продукти, полупроводници, дървен материал, злато, енергия и някои минерали, които не са налични в Съединените щати, става ясно от информационния бюлетин на Белия дом. От утре влизат в сила и 25% мита за вноса на автомобили в САЩ.
Сред засегнатите страни е Китай, където се въвежда мито от 54% за целия внос в САЩ, в допълнение към наложените преди това мита от 20%. Въвеждат се и мита за вноса от ЕС в размер на 20% – ход, който срещна остра реакция от страна на Европейската комисия. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел подготвя реципрочен отговор.
Решението за налагане на нови мита от страна на САЩ предизвика трусове на пазарите, като японският Nikkei 225 се понижи с почти 3%, а Kospi в Южна Корея – с 0.8%. В континентален Китай Shanghai Composite се понижи с 0.5%, а Hang Seng в Хонконг спадна с 1.6%. Фючърсите, обвързани с Dow Jones в САЩ, се понижиха с повече от 800 пункта, или почти 2%, фючърсите на S&P спаднаха с 2.7%, а фючърсите на технологичния Nasdaq 100 – с 3.2%. Цената на златото също се повиши.