Търговската война ескалира. Какво трябва да знаем за реципрочните мита на Тръмп?
10% универсално мита за целия внос на стоки в САЩ и още по-високи тарифи за държавите, които “най-много са накърнили САЩ”. Президентът Доналд Тръмп представи дългоочакваните реципрочни мита за страните, които облагат американския внос – поредна стъпка към ескалация на търговската война. Митата са насочени към редица държави, включително ЕС и Китай, които заплашиха да отговорят подобаващо, а пазарите реагираха негативно, заради заплахата за глобалния икономически растеж.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Американският президент Доналд Тръмп обяви въвеждането на универсално мито от 10% за вноса на стоки от целия свят. Тези тарифи ще влязат в сила от 5 април.
- Съгласно новите мита ставката върху целия внос в САЩ скача от 2.5% през 2024 г. на 22% – ниво, наблюдавано за последен път около 1910 г.
- Целта на Тръмп е да принуди останалите държави да премахнат собствените си мита или да изнесат производството си в САЩ.
- По-високи мита бяха обявени за държавите, които “най-много са накърнили САЩ” – около 60 страни. Те ще влязат в сила от 9 април.
- Сред засегнатите страни е и Китай, където се въвежда мито от 54% за целия внос в САЩ, в допълнение към наложените преди това мита от 20%.
- Тръмп подписа и заповед за премахването на принципа “де минимис”. Това засяга предимно Пекин и премахва вратичка, използвана за безмитна доставка на стоки с по-ниска стойност (800 долара). Според Тръмп целта е да се попречи на наркокартелите да се сдобиват с химикали от Китай, необходими за производството на фентанил. Пекин отрича да има общо.
- Заповедта обхваща и Хонконг и ще влезе в сила на 2 май.
- Въвеждат се още мита за Япония (24%) и Европейския съюз – 20%, както и 10% за вноса от Великобритания, 46% за вноса от Виетнам, 49% за Камбоджа, 26% за Индия и 36% за Тайланд. САЩ въвеждат и 31% мито за вноса от Швейцария.
- Не се въвеждат нови мита за вноса от Мексико и Канада.
- Реципрочните мита не се прилагат за някои стоки, включително мед, фармацевтични продукти, полупроводници, дървен материал, злато, енергия и някои минерали, които не са налични в Съединените щати, става ясно от информационния бюлетин на Белия дом.
- От утре влизат в сила и 25% мита за вноса на автомобили в САЩ.
РЕАКЦИИ
ЕС определи митата като “сериозен удар по световната икономика”. По думите на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен Брюксел финализира ответни мерки, като блокът е готов с допълнителен отговор, ако преговорите със САЩ се провалят.
Китай обеща ответни мерки – митата от 54% несъмнено ще навредят на китайските компании, които се опитват да продават в САЩ, но ответен удар ще попречи бизнесите отвъд океана да достигнат до огромния китайски пазар.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
1.08 млрд. евро. Това е стойността, на която възлиза българския износ за САЩ през 2024 г. по данни на Евростат.
ПЪЛЕН СПИСЪК
- Пакистан: 29%
- Турция: 10%
- Шри Ланка: 44%
- Колумбия: 10%
- Перу: 10%
- Никарагуа: 18%
- Норвегия: 15%
- Коста Рика: 10%
- Йордания: 20%
- Доминиканска република: 20%: 10%
- Обединени арабски емирства: 10%
- Нова Зеландия: 10%
- Аржентина: 10%
- Еквадор: 10%: 10%
- Гватемала: 10%
- Хондурас: 10%
- Мадагаскар: 47%
- Мианмар (Бирма): 44%
- Тунис: 28%
- Казахстан: 27%
- Сърбия: 37%
- Египет: 10%
- Саудитска Арабия: 10%
- Салвадор: 10%
- Кот д’Ивоар: 21%
- Лаос: 48%
- Ботсвана: 37%
- Тринидад и Тобаго: 10%
- Мароко: 10%
ЕФЕКТЪТ
Инвеститорите в Обединеното кралство и континентална Европа се подготвят за отваряне на борсата. Азиатските пазари вече стартираха с понижение, но основните борсови индекси възстановиха част от по-ранните си загуби, след като инвеститорите преоцениха заплахата. В следобедната търговия японският Nikkei 225 се понижи с почти 3%, а Kospi в Южна Корея – с 0.8%. В континентален Китай Shanghai Composite се понижи с 0.5%, а Hang Seng в Хонконг спадна с 1.6%.
Фючърсите, обвързани с Dow Jones в САЩ, се понижиха с повече от 800 пункта, или почти 2%, фючърсите на S&P спаднаха с 2.7%, а фючърсите на технологичния Nasdaq 100 – с 3.2%.
Цената на златото продължават да вървят нагоре, повишавайки се до 3 118 щатски долара в сряда следобед, което представлява ръст от 0.3%. Причината за скока е свързана не само с търговската несигурност, но отчасти се дължи и на сътресенията в Близкия изток и Европа. Златото се разглежда като по-сигурен актив за инвеститорите и често се търси във времена на икономическа нестабилност.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Митата на Тръмп крият риск от унищожаване на глобалния ред за свободна търговия, който Вашингтон поддържа от Втората световна война насам“, казва Такахиде Киучи, изпълнителен икономист в Nomura Research Institute.