Джаз, хляб и възпитание на вкус
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Малко преди пандемията Йордан Жечев се разхожда със сина си, когато забелязва, че приземният етаж на сградата на ъгъла на „Веслец“ и „Цар Симеон“ в София се отдава под наем. В занемареното помещение – бивш риболовен магазин, той вижда локация за бара с огън, аудиофилско озвучаване и общност от добронамерени хора, за който отдавна мечтае. Две години по-късно „Ж Jazz Room“ е един от най-нестандартните барове в града, а от неговата общност започват още два бизнеса, с които Жечев иска да възпитава добър вкус.
Йордан Жечев (40) има един от най-разпознаваемите гласове в България, въпреки че малко хора знаят, че именно той озвучава рекламите на „Теленор“. Това е от многото неща, за които казва, че му харесва да прави, макар да не е школуван. За бизнеса в България е най-познат като творчески директор в рекламната агенция guts&brainsDDB, но смята, че етикетът „рекламист“ е ограничаващ. „Добрите хора в рекламата имат много широки интереси, а не просто да правят реклами“, казва той.
Аудиофилията и джазът са от интересите, които Жечев обича да споделя на следобедни събирания с приятели в дома си. „Ж“ се заражда като мястото, където други приятни хора да могат да се присъединят към тези срещи. Там има хубава музика, смислени списания и вкусни вино, уиски и кафе. Идеята заживява с помощта на Савина Матакиева – Chief Хубаво Officer на „Ж“ и отговорник по ремонтите. Името и логото идват от логограм на легендарния дизайнер Стефан Кънчев, който е подарък за бащата на Жечев.
„Не си представям, че ще получавам пари от „Ж“ и никога не е била това идеята“, казва той. Целта му е барът да се самоиздържа и да доставя удоволствие на посетителите, но и да бъде нещо негово. „В рекламата не можеш да подпишеш нищо, дори да е с твоя глас, то е нечия реклама. С времето си мисля, че съм искал да имам нещо, което мога да подпиша“.
Докато тече ремонтът на „Ж“, светът е блокиран от пандемията и всички работят от домовете си, включително и Жечев. Тогава той се отдава на друг свой интерес – домашния хляб, откъдето се заформя малка онлайн общност. В нея е банкерът Борис Минчев, за когото хлябът е дългогодишна страст. Там са и Мирослав Генов и Дафинка Пенева, които са завършили кулинарната академия HRC, стажували са в пекарни в САЩ и продават хляб от дома си в Бургас.
Между успехите с кваса Жечев разбира за бивша фурна, която се отдава под наем и вижда възможност за нов бизнес, в който се включват и тримата пекари. Те наемат фурната на ул. „Екзарх Йосиф“ 69, където започва друг ремонт, воден от Матакиева. В последния ден на октомври 2021 г. пекарната „&хляб“ отваря врати за първите си клиенти. Според него „с правилните устои и принципи, които не са печaлбарство, пекарната има бизнес логика“. В нея работят четирима души, а продуктите ѝ се разпродават всеки ден. Бъдещите планове обаче отиват по-далеч, отколкото може да стигне ароматът на топлия хляб.
Още преди отварянето на пекарната Жечев осъзнава, че липсата на висококачествено брашно на българския пазар е ограничение за нещата, които тя ще може да предлага. В „Ж“ той се среща с Радослав Русев, с когото обсъжда темата и реакцията на Русев е да попита дали не може да се посее пшеница за нужното брашно. „Разбира се, че ми беше минавало през ума как правим суровината за пекарната, но със сигурност не и по този начин“, казва Жечев.
Още докато са в бара, Русев започва звъни по телефона и вкарва идеята в действие. Чрез него към начинанието се присъединява и академик Атанас Атанасов, който е сред най-уважаваните учени в сферата на агрономията и растителните биотехнологии в България и света. С още няколко души стартират Grow Taste – акционерно дружество с над 700 декара земя, засята с отбрани сортове пшеница.
Очакванията са тази есен да имат 400 тона висококачествено брашно, което да се развие в бранд за пазара на едро. Целта е да се продава на пекарни и любители пекари с потребност от „силно“ брашно. „Стремежът е да направим продукти, в които вкусът да е основата“, казва Жечев.
Множественото число идва от градината на Grow Taste край с. Иваняне. Движещата сила и за нея е отглеждането на продукция, която да се фокусира върху вкуса. „В магазините има например картофи, а не картофи за мусака, пържене или пюре, които са различни сортове“, казва Жечев. Отглеждат се сезонни продукти, като например 14 вида домати или поне два вида алабаш.
Основният клиент на градината ще са ресторанти, търсещи добра сезонна продукция. В плановете обаче е и магазин, който ще се казва „Сезон“ и ще се намира срещу пекарната „&хляб“. Мисията на Жечев е с това да изгради малка екосистема, в която бизнесите се подкрепят. „Ще взимаме хляб от хлебарницата, за да правим сандвичи, а от пекарната ще взимат продукция, за да правят сосове, туршии и други такива неща.“
След двете години пандемия Йордан Жечев е инвестирал всичките си спестявания. „Инвестициите не са големи, но съм изхарчил и кредитните си карти, и всичко“, казва той. Това обаче няма голямо значение за него, защото мотивацията му е друга. „Когато видя хора, които ядат нещо от „&хляб“ и им е хубаво, ми става толкова добре. – казва той – Имам и абсолютния кеф от „Ж“, че хора намират упование и пристан в това място.“