Колелото на бързото придвижване и доброто здраве
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Малко след полунощ на 16 април 2022 г. из софийските улици се появяват оранжеви велосипеди, с които на сутринта трябва официално да започне дейността на Cyrcl. Само че едва минути след като остава на улицата, един от велосипедите успява да привлече първия клиент на новата услуга за споделена мобилност. Той вижда колелото, сканира кода на кошницата му и си сваля мобилното приложение, с което отключва и използва колелото. Това поставя началото на първата компания, която предлага споделени велосипеди чрез мобилно приложение у нас.
Светкавичното привличане на първия клиент на Cyrcl демонстрира на основателите на компанията Енрико Маринов (27), Асен Янков (27) и Симона Йончева (29), че бизнесът им наистина има потенциал. Този потенциал е лесно обясним за всеки, който живее и се движи в София, където оперират оранжевите велосипеди. Придвижването в града е бавно и ненадеждно, без значение дали използвате публичен транспорт или автомобил. Към това добавяме лошата връзка между отделните части на центъра на града и трудното паркиране. Така идеята за превозно средство, което да използваш и оставиш на улицата, без значение дали е при връзка с друг транспорт или финалната дестинация, звучи чудесно.
Идеята за Cyrcl не е нещо нечувано, като в подобна ниша оперират и добре познатите електрически тротинетки, скутери и автомобили, които се наемат с помощта на мобилно приложение. Именно любопитството към тези услуги е тема на разговор между Маринов и Янков, които са приятели от ученици, още преди близо 10 години. „Бяхме много впечатлени какво може да се случва през телефона с няколко клика, казва Маринов. Впоследствие обаче решихме, че това няма да проработи в България, аз бях много скептичен.“ През годините обаче Маринов вижда все повече успешни примери в градове, в които живее, сред които са Милано, Ротердам и Барселона.
Обратно в София, Маринов и Янков виждат и първите примери за споделена мобилност в България. Чрез общи познати те срещат и Симона Йончева, която се определя като фен на споделената мобилност и електрическите автомобили. Тя е учила английска литература в Шотландия, след това психотерапия в Лондон и антропология в София, а в момента се занимава с маркетинга и комуникациите в компанията. „Личната ми цел със Cyrcl е да има по-голям смисъл в дейността ни, да улесним мобилността и да предложим нещо по-устойчиво“, казва тя.
Въоръжени с ентусиазъм и желание да предложат нещо различно, тримата стават част от акселераторската програма на Founders Institute през 2021 г., където полагат основите на Cyrcl. Именно там избират да предлагат механични велосипеди на пазара, тъй като това е ниша, която е свободна както в София, така и в други градове в страната. „Повечето хора могат да карат колело, докато много хора се страхуват да се качат на тротинетка, казва Янков. Велосипедите са по-удобни и познати за хората, а особено за нашата инфраструктура са и по-практични.“
Другият отличителен белег на Cyrcl е, че компанията оперира с механични колела, което е в контраст с обичайното. Повечето подобни услуги в Западна Европа залагат на електрически велосипеди, а добре познатите скутери, тротинетки и автомобили в София също са задвижвани с електричество. Това помага на тримата основатели да изпълнят желанието си да предлагат решение, което да е напълно природосъобразно. От друга страна, така предоставят на клиентите си и активен начин за придвижване. „Като цяло хората търсят по-активно и природосъобразно придвижване и въобще начин на живот и ние им предлагаме точно това“, казва Йончева.
Това, изглежда, е успешен модел и компанията има над 5 хил. потребители към края на август тази година, въпреки скромните маркетинг активности, които успява да изпълни. Велосипедите на Cyrcl са използвани в рамките на около 250 хил. минути, като данните отново обхващат период от малко над четири месеца до края на август. Амбициите им обаче са да удвоят потребителите, а потреблението да е повече от двойно преди края на есента, когато потреблението със сигурност ще намалее. За зимните месеци планират да експериментират и да са достъпни, стига да има търсене от клиентите им.
Тримата основатели нямат притеснение, че се конкурират с други подобни услуги, тъй като не смятат, че има препокриване между таргет групите им. „Донякъде обхватът на пътуванията ни се засича с този на електрическите мотоциклети, но тротинетките са за по-кратки разстояния, а автомобилите за по-дълги, отколкото велосипедите“, казва Янков. Според Маринов има и друго разминаване, тъй като клиентите на Cyrcl намират за важно активното придвижване, което предлагат. „Освен това тротинетките се използват повече от по-млади потребители, докато 70% от нашите потребители са на възраст между 25 и 45 години“, казва той.
При Cyrcl бариерите пред ръста на един стартъп са допълнени от реалността, в която живеем. „Определено има недостиг на подходяща и адекватна инфраструктура в София“, казва Маринов. Според него столицата има много пътища за развитие в тази сфера, които включват не само изграждането на велоалеи, но и повече пешеходни зони и улици с по-ниска максимална скорост. Това е проблем за бизнеса на Cyrcl, тъй като според тяхно проучване 25% от хората, които не са ползвали услугата им, не се чувстват достатъчно безопасно да карат колело в града.
Въпреки липсите компанията е отворена да работи активно с общината и свързаните организации, така че да подобри реалността в София. „Не искаме да сме просто страничен наблюдател в това нещо, а искаме да участваме както в процеса по изграждане на велоалеите, така и в изграждането на общественото мнение по тези въпроси“, казва Маринов. Според него Столична община не проявява отношение към бизнеса на Cyrcl, като услугата не попада и под регулации, тъй като използва механични велосипеди.
Инфраструктурата влияе директно на компанията и с избора къде точно да е достъпна услугата. При старта си през април те започват с 50 велосипеда, с които обхващат централните части на града. В началото на август удвояват бройката на колелата и се разширяват на базата на обратната връзка от потребителите си, но и според наличната инфраструктура. „Стараем се да обхващаме районите, които са важни за потребителите и местата, където има прилични велоалеи – бул. „Цар Борис III“, бул. „България“ и т.н.“, казва Янков.
Асен Янков е човекът, който се грижи както за софтуера, така и за поддръжката на велосипедите на Cyrcl ежедневно. Едно от предизвикателствата пред тази грижа е сигурността на превозните средства, които често стават обект на вандализъм. Най-често мотивацията е обикновено хулиганство, но понякога целта са и кражби. „Имаме системи за проследяване и сигурност, които ни алармират и гледаме да реагираме максимално бързо на такива неща“, казва Маринов.
Извън това Янков периодично обслужва всеки велосипед, като това обикновено се случва на всеки два дни. Причината са батериите на заключващите механизми, които имат нужда от зареждане, както и обичайната грижа за техническата изправност на велосипедите. „Непрекъснато има движение, всекидневно преподреждаме и се грижим например самотните колела да получат приятелче“, казва Янков.
Велосипедите на Cyrcl са произведени в България, като повечето от компонентите им също са с местен произход или от съседни държави. Единственият елемент, който поръчват от Китай, са заключващите механизми. Софтуерът, който използват, включително мобилното приложение, което клиентите свалят на смартфоните си, също е разработен от българската софтуерна компания AMPECO (наскоро тя беше отличена с наградата за продуктова иновация във Forbes Innovation Awards). Всеки велосипед струва около 400 евро, като това включва всички елементи, които са необходими, за да е част от платформата.
За развитието на бизнеса тримата търсят допълнителни инвестиции, с които да изпълнят плановете си. На първо място е желанието им да имат по-голямо присъствие в София, което включва както допълнителни бройки механични велосипеди, така и електрически модели. Следващата стъпка е разширяването към други градове в страната. „Търсим 250 хил. евро, с които искаме да влезем в два нови града“, казва Енрико Маринов, който се грижи за финансите и оперативните въпроси на компанията. Освен това компанията иска да увеличи и екипа си, на първо време с още един човек, който да се занимава с обслужването на велосипедите.
До момента външните инвестиции в Cyrcl са на стойност 100 хил. евро, като инвеститорите имат общо 15% дял в компанията. Тримата съоснователи имат и лични инвестиции в компанията, като Founders Institute има правото да придобие 4% от компанията в някой от следващите инвестиционните кръгове. Така според Маринов оценката на Cyrcl в момента е около 670 хил. евро.
Освен да излязат отвъд границите на София и да развият бизнеса си, Cyrcl имат амбицията да оставят и друга следа. За целта те планират да създадат абонаментна програма за услугата им, която обаче ще има малко по-голяма цел. Компанията ще работи с избрани неправителствени организации, които се занимават с важни каузи. „Клиентите ще могат да изберат кауза или организация, която да подкрепят. – казва Йончева. – Искаме хората да са въвлечени в културата на услугата, да са насърчени да карат, но и да правим нещо по-голямо от бизнеса.“