Новата предприемаческа вълна
Преди няколко години с екипа работихме по видеопоредица „Наследството на Телерик“, единият от героите там е на корицата ни днес – Мирослав Мирославов, съоснователят на OfficeRnD. Пътят на компанията в последните години е впечатляващ, особено в контекста на пандемията, която, вместо да погуби бизнеса, откри нов вертикал и допълнителни възможности.
OfficeRnD е само един пример за фирма, която излиза от предприемаческата поточна линия на „Телерик“. Най-известният, разбира се, е Payhawk, първият български еднорог. Има и много други – да кажем Quantive (преди Gtmhub) или Icanpreneur. Тази нова предприемаческа вълна е интересна, защото говорим за „второ поколение“ бизнеси, които излизат от един и същ хъб. Този ефект е впечатляващ – виждаме как успехът на една компания всъщност вдъхновява възхода на много други след нея.
Вярваме, че в момента сме на ниво на предприемаческата екосистема, където мултиплицирането на енергията, знанията и дързостта да пробиеш на глобалните пазари вече работи. Сега ролята на Payhawk, OfficeRnD и всички останали от второто поколение е да продължат този ефект и също да се превърнат в инкубатор за нови млади компании. Нещо повече – основателите на тези вече успели бизнеси трябва да осъзнаят по-мащабната си роля. Да са по-публични за успехите си, да започнат да се ангажират със социални каузи, да даряват за по-добра среда около нас. Въобще да мислят повече какво ще е тяхното наследство, по примера на четиримата основатели на „Телерик“.
През миналия месец ние се върнахме към нашето наследство и поканихме участниците в 10-те издания на „30 под 30“ на цветно събитие с водещ Николаос Цитиридис. На страниците на броя ще разберете повече. Традиционно ви представяме и разнообразен микс от предприемачи с техните успехи и актуални предизвикателства.
Акценти в новия брой на Forbes
Политически пищови – Роберта Костадинова съосновава образователната платформа „Царски пищови“ с идеята да даде на младите хора инструментите, които са им необходими, за да вземат решения, когато отидат до урните за гласуване.
Музиката на „Кремона“ – От корпоративния свят в САЩ Теодора Димчева се потапя в този на лютиерството, като поема семейната компания „Кремона“, единствената фабрика за струнни музикални инструменти в България.
Как поезията стана модерна – Диана Алексиева, създател и организатор на „Поетите Live“, помага поезията да излезе от учебниците и да се превърне в представление за хиляди зрители, успешен бизнес модел и вайръл видеосъдържание
Въпрос на култура – Как британската Kin + Carta планира да стъпи здраво в Европа чрез българската Melon, която придоби в сделка за около 20 млн. паунда.
Туристически услуги на едро – Докато туристическият бранш се свива силно в пандемията, двамата собственици на „Емералд Травел“ Яна и Асен Хитови се възползват от спада в цените в хотелите и свободните самолети, пускат нови екзотични и шлагерни дестинации и излизат от кризата с още по-стабилно портфолио.
Бира от хладилния завод – Амбицията на Симеон Първанов е основаната от него пивоварна да стане по-голяма и да произвежда до 1.2 млн. литра бира годишно.
Да пресъздадеш слънцето атом по атом – Андрей Анев ври и кипи в света на изкуствения интелект. Компанията му Scios.ai работи с Coca-Cola, Toyota, Nike, Universal.
Да разшифроваш енигмата на Amazon – След турбулентно начало и серия успехи българската маркетинг агенция Hyperzon предстои да се сдобие с нов знаков инвеститор – съоснователя на еднорога Thrasio Джон Хефтър.
Най-сигурният начин да се сдобиете със списанието е през нашия онлайн магазин https://forbesbulgaria.com/store/
Можете и да закупите от киоските за вестници и списания в страната, бензиностанции „Лукойл“, Shell, OMV, търговски вериги „Фантастико“, „Кауфланд“, „Билла“, „ДАР“, книжарници „Сиела“, павилионите на Inmedio.