Калоян Величков: Строителят на сините полета
От заварчик в „Кремиковци“ Калоян Величков попада в монтажна бригада в Германия, където среща своя бъдещ съдружник. Основаната от тях Sunotec си пробива път сред лидерите в Европа в изграждането на наземни фотоволтаични централи
Баирът в местността Асаница край дупнишкото село Крайници започва да посинява от панелите на фотоволтаична централа, разположена на площ от 1400 декара. Близо 220 хиляди слънчеви модула ще доставят в мрежата 170 хиляди мегаватчаса зелена енергия годишно още тази пролет. Соларният парк е сред най-големите в България. И най-екстравагантният по думите на Калоян Величков, чиято компания Sunotec е главен изпълнител на проекта: „Такива няма много в Европа. Типични са за Япония с тези пресечени терени“.
Не са много компаниите, които могат да изпълнят подобен проект, но Sunotec е лидер в Европа в изграждането на фотоволтаични централи – с над 400 слънчеви парка зад гърба си с обща мощност 6.3 GWp. Калоян Величков е силно въодушевен, защото осъзнава, че този проект би могъл да изстреля имиджа на компанията още нагоре.
Нека илюстрираме какво прави този обект толкова специален за него. Соларните централи обикновено се изграждат на голи полета, а теренът в подножието на планината Верила е с голяма денивелация. Изисква се „доста импровизация“. Използваемите зони са ограничени заради засенчвания. Строи се през зимата, което също е предизвикателство. Освен това този проект е „рекордьор по бързина“.
От момента на разговорите с инвеститора („Белозем Солар Парк 3“) миналия юни до пусковия срок има само девет месеца за проектиране, поръчка на компоненти и изграждане. Още преди инженерите да са си казали думата, в Sunotec поръчват цялото оборудване. Ако чакат, няма да стартират навреме. Колкото по-бързо потекат мегаватите в мрежата, толкова по-скоро ще започнат да се връщат средствата към инвеститора.
Нестандартните проекти са страст на Калоян Величков. В началото на зимата компанията изгражда 28 мегавата парк в Карнобат само за 45 дни, което си е постижение. Миналото лято той решава за първи път да инвестира в малки централи до 5 мегевата в България. До този момент цялата дейност на Sunotec е в Европа. Пробва да купи готови проекти, само да ги изгради, но не намира. Затова търси парцели. „Направили сме стотици паркове в чужбина, но се задавихме с шест проекта в България, защото не бяхме подготвени за всички дейности на местна почва.
Беше абсурдно“, разказва той. Налага се да създаде собствен инженеринг отдел и да привлече още специалисти, с които компанията не разполага. Не е много рентабилно да поддържа екип от висококвалифицирани кадри за малко на брой проекти, но намира партньори от чужбина, които искат да инвестират в България, също и български компании и предлага на тях услуги.
Екипът нараства бързо и Величков наема още един етаж в луксозна сграда в столичния квартал „Хладилника“, откъдето се обслужва административно базираната в София и Мюнхен компания. С близо 1200 служители (140 в офиса) Sunotec развива голям набор от услуги – механични и строителни дейности, изграждане на електрически инсталации, контрол на качеството, доставки, логистика и управление на проекти, което я прави желан партньор.
Войната, несигурността в енергийните доставки, рекордно високите цени на енергията и климатичната криза ускоряват производството на слънчевата енергия в Европа, а с това и броя на клиентите на Sunotec. Миналата 2022 г. е рекордна в 10-годишната история на компанията със 148 млн. евро приходи и стотина фотоволтаични проекта с мощност от около 2.3 (GWp). За сравнение – в цяла Франция за същия период са изградени фотоволтаични централи, доставящи 2.7 GWp.
Новите запитвания са толкова много и разнообразни, че в структурата няма търговски отдел. „Просто не ни е необходим. А започнахме от един гараж в „Младост“, изрича Величков, докато изкачваме стълбите към новите наети площи.
БИЛ Е НА 19, КОГАТО СЕ НАЛАГА САМ ДА СЕ ПОГРИЖИ ЗА ПРЕХРАНАТА И ЖИЛИЩЕТО СИ
Пет месеца след като завършва френска гимназия в София през 2005 г., той загърбва плановете да продължи образованието в университета, където е приет икономика, и се озовава в „Кремиковци“ във фирма за метални конструкции като общ работник.
Задължен е да изкара и казарма девет месеца. Точно се е уволнил и попада на българска фирма, която набира заварчици за Германия. Тръгва веднага. Бригадата му работи за германската компания, която прави резервоари за рафинерии за голям клиент в Шотландия, и го изпраща да инсталира. За българин, който говори само френски, е „изключително забавно“ да общува с шотландци.
През тези девет месеца той всяка вечер учи английски и се справя доста добре. Следващите две години прекарва в Германия. В малкото свободно време усилено изучава немски. Величков единствен от работниците започва да говори езика и затова само него пращат като отговорник. Един от проектите – свързан с монтажа на фотоволтаична система на покрива на една птицеферма през 2010 г. – му се струва доста интересен. Запалено започва да изучава компонентите на оборудването.
При втория подобен голям проект в Бранденбург трябва да се действа максимално бързо. В тези години зелената енергия се дотира от държавата и всички бързат да хванат тарифи. Работи се през зимата при минус 20 градуса. „С 50 души свършихме работата, колкото за 80, и клиентът остана много доволен“, споделя той. Българската фирма обаче решава да не плати на работниците. Огорчението е голямо и всички работници напускат.
След месец доволният клиент от Германия търси Величков по телефона за следващия соларен парк близо до Котбус. „Аз вече не работя в тази фирма. Не мога да помогна – отговаря му той. – От вашия проект ми останаха само спомените за големия студ.“
„Защо не си направиш своя фирма, ще ти давам проекти“, уговаря го немецът. Величков залага колата си, взема кредит от приятели и с 5000 евро в джоба тръгва за Германия с още 20 души бригада.
На следващата година малката му компания „Скай 07“ има 150 души работници и 16 проекта зад гърба си с различни клиенти. Нещата изглеждат много добре до момента, в който основният му партньор изпада в неплатежоспособност и Величков изпада във фалит: „Той беше инвестирал в няколко парка, но закъсня с разрешителните, което измести проекта във времето. Ако не влезеш в срокове, бизнес моделът се променя“. Загубата на партньора го оставя със задължения към 180 работници, кредити и неплатени осигуровки. „Всичко приключи“, казва си той и се прибира в България.
Вариантите пред него са два – да се върне като работник в Германия или да продължи с фирмата, докато покрие огромния дефицит. В следващите 18 месеца с шепа хора поема нови проекти за наземни фотоволтаични инсталации и след като покрива всички задължения, закрива фирмата. Отваря обаче нова страница.
През това време среща своя бъдещ съдружник Торстен Херфер, който има собствена компания за развитие и изграждане на проекти и въвеждане в експлоатация на соларни паркове. С Херфер се запознават по телефона по Коледа на 2011 г. Негов клиент е наел словашка фирма да монтира съоръжението на покрив, но по празниците работниците изчезват. Пита дали може да му помогне да завърши бързо проекта, за да не изпусне изгодните тарифи на изкупуване на тока. С 10 работници Величков каца на летището в Берлин, където „един огромен мъж“ го чака с табелка Velichkov. От този момент между двамата се заражда голямо приятелство и стабилно бизнес партньорство.
Лятото на 2012 г. Торстен Херфер предлага да направят обща фирма – една в Германия и една в България. (Групата Sunotec сега има 10 фирми с различен профил.)
С немската фирма и немски партньор Величков много бързо получава достъп до капитал от местните финансови институции: „Избрахме да плащахме скъпи данъци в Германия, но това ни отвори много врати към всички застрахователни дружества, до които нашите конкуренти от Източна Европа нямат достъп“.
Sunotec България се специализира в монтажните дейности, а немската фирма се занимава с управлението на проектите. Първата година е трудна – всичко на всичко има три проекта, колкото да оцелее. Като всяка нова фирма трудно се добира до място на пазара, но Величков е упорит да завършва проектите навреме и с качество, което създава доброто реноме на компанията.
„В един момент получихме много добро предложение да партнираме на фирма в Англия, което ни изстреля“, казва той. Компанията успява да акумулира средства, които инвестира в машини за полагане на металните фундаменти в земята. Величков разбира, че бизнесът ще е много по-успешен, ако започне да предлага по-голям набор услуги. Един ден казва на Торстен, че му трябва техника за асемблиране на панелите и окабеляване. Част от работниците имат познания в слаботокова инсталация и се включват в помощ на електрокомпаниите, когато свързват панелите.
Тази услуга може да се добави в портфолиото на Sunotec. „Много бързаш. Моля те, забави темпото“, отговаря той на младия си съдружник, свикнал да го вижда обхванат от импулсивни пориви. Двамата обаче имат голямо доверие помежду си и Величков инвестира 500 хил. евро в техника. Сумата е близо 30% от приходите за 2015 г. Начинанието се оказва много успешно. Инвестициите в собствена техника, която сега наброява 400 машини, дърпат компанията напред и позволяват да предлага пълен пакет услуги като главен изпълнител.
„Голямо предимство е да разполагаш с обучени екипи и добра техника. Работим в пъти по-бързо от другите, с пъти по-малко персонал, без да ползваме подизпълнители. Това ни нареди сред стойностните компании на пазара“, казва Калоян Величков.
ЛЪВСКИЯ СКОК SUNOTEC ПРАВИ С ПАРТНЬОРСТВОТО
на датски компании, които са глобална сила в движението на зеления преход. Многото на брой скъпи проекти осигуряват стабилен финансов поток за компанията, която започва да расте със 150% годишно. Величков е озадачен как в Дания може толкова бързо да се завърши един проект от планирането до включването.
За датчаните „няма невъзможни неща“ – най-сложния бизнес го правят по много лесен начин. Работи се ефективно, защото заплащането на труда е много високо. „Не може да изпращаш много на брой хора при тези високи работни ставки“, казва той. Sunotec е член на местния профсъюз на работодателите и има ангажимент да плаща миниум 140 крони (18.81 евро) на час.
Датската философия за ефективност той пренася във всички проекти в Европа, което води до още по-голям растеж. Бързото развитие обаче е съпроводено с нуждата от повече собствен капитал и оборотни средства. Sunotec има разхвърлена кредитна линия от 40 млн. евро и всяка година расте.
„Като генерален изпълнител сме обвързани с доставка на оборудване и това гълта сериозен капитал, докато се финализира плащането“, обяснява Величков. В плановете му влиза и създаването на нова услуга за изграждане на системите за съхранение на енергия, в която е готов да инвестира.
Естественото развитие вижда също така и в изграждане на собствени обекти. През 2022 г. Sunotec прави джойнт венчър с немската инженерна компания Secure Energy. Един от собствениците, Холгер Стабернак, предлага да доразвият и изградят заедно 80 проекта с мощност 1.3 GWp. Secure Energy апортират проектите в новосъздадената SecurSun. „Повечето паркове на парцели са пасища и си остават такива“, държи да отбележи той.
Преди три години Торстен Херфер се оттегля и Величков изкупува дяловете му. На негово място той кани нови двама съдружници, израсли във фирмата, да вземат миноритарни дялове. Пред Forbes споделя, че подготвя пакет от виртуални акции като бонус на отдадените членове от екипа. Неговата философия е, че когато човек знае, че нещо е негово, работи още по-усърдно: „За да вземеш повече, трябва да дадеш повече“.