Uber стартира доставки със самоуправляващи се роботи в Япония
Японското подразделение на компанията за доставка на храна Uber Eats и Mitsubishi Electric пускат от днес нова услуга – доставка от самоуправляващи се роботи, съобщи Japan Times.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Първоначално роботите ще изпълняват доставки от два магазина – Tonkatsu Aoki и Benihana Annex – в централно Токио, но компанията се надява да ги пусне в повече райони.
- Япония е втората страна в света, където Uber Eats, услугата за доставка на храна на компанията за превози Uber Technologies, управлява роботи за доставка. Компанията започна да ги използва в САЩ през 2022 г.
- След като бъде направена поръчка в приложението Uber Eats, роботът ще се отправи към магазина, за да вземе поръчката, преди да я достави на адреса, посочен от клиента, който след това ще използва ключ в приложението, за да получи поръчката.
- Доставките от роботи, движещи се по тротоарите, първоначално ще се предлагат в малък район около квартал Нихомбаши от 10 до 17 ч през работни дни. Клиентите нямат възможност да уточняват дали искат поръчките им да бъдат доставени от робот.
ВАЖЕН ЦИТАТ
Шинтаро Накагава, ръководител на Uber Eats Japan, каза че самоуправляващите се роботи няма да се утвърдят за една нощ. „Но като се има предвид, че страната е изправена пред недостиг на работна ръка, вярваме, че той (самоуправляващият се робот) ще придобие по-голямо значение като начин за увеличаване на възможностите за доставка“, каза той.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Uber Eats използва роботи, доставени от Cartken, компания, специализирана в такава технология, които след това са адаптирани за използване в Япония от Mitsubishi Electric. Роботите се захранват от изкуствен интелект, който им позволява да се управляват самостоятелно, както и дистанционно.
Те се движат със скорост до 5.4 километра в час, малко под ограничението на скоростта от 6 км/ч за малки превозни средства с дистанционно управление, предписано от японските закони за движение. Роботите са с капацитет от 27 литра и 20 килограма, с термоизолация, за да поддържат храната, доставена на клиентите, при подходяща температура.
Роботите използват камери, за да се движат по пешеходни пътеки, без да се натъкват на предмети. Камерите автоматично маскират лицата на хората в кадрите, които заснемат, за да защитят поверителността на тези, които влизат в кадъра.
Шоджи Танака, ръководител на центъра за иновации на Mitsubishi Electrics, каза, че компанията се стреми към по-нататъшни иновации, за да позволи на автономните роботи да могат в крайна сметка да доставят стоки до вътрешни съоръжения.