Честит халвинг! Какво се промени за копачите на биткойн?
На 19 април 2024 г., в 20:09 ч. българско време, се състоя четвъртото намаляване на биткойна наполовина. Дългоочакваният халвинг отбеляза неусетно исторически момент в света на цифровите активи.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Курсът на биткойн в момента е на ниво от около 66 158 долара по данни на платформата Сoindesk – повишение с близо 2% от петък. След халвинга цената на биткойн остана сравнително стабилна.
- Разполовяването не оказа непосредствено въздействие върху инвеститорите и пазарите.
- Непосредствено въздействие има най-вече върху копачите на биткойни – печалбата е намалена н половина което се отразява на рентабилността им и потенциално може да доведе до промени в индустрията за добив на криптовалути. След последния халвинг на биткойн възнаграждението за добив на блок биткойн намаля от 6,25 BTC на блок на 3,125 BTC на блок.
- Сега наградите за миньорите са 3.125 биткойна на всеки десет минути или 450 нови биткойна на ден.
- Тъй като скоростта, с която новите биткойни влизат в обращение, е намалена с 50%, активът става все по-рядък. Този вграден дефлационен механизъм създава потенциален дългосрочен натиск за повишаване на цената на биткойн.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Сега, след като халвингът приключи, инвеститорите с нетърпение следят събитието ще се отрази на цената на криптовалутата и на пазарната динамика през следващите седмици и месеци. Инвеститорите могат да очакват повишена волатилност.
Ако погледнем назад към предишните халвинги на биткойн, пазарът на биткойни е отбелязал значително поскъпване в месеците след всяко разполовяване.
След първото намаляване на цената наполовина през ноември 2012 г. цената на биткойн се повиши от около 11 долара до върхова стойност от 1100 долара през ноември 2013 г. По подобен начин след втория халвинг през юли 2016 г. цената се повиши от около 650 USD до почти 20 000 долара към декември 2017 г.
Много биткойн ентусиасти и инвеститори вече гледат напред към следващото важно събитие за биткойн. Халвингът е програмиран да се случва на всеки 210 000 блока, което приблизително означава веднъж на всеки четири години или през 2028 г., когато общият брой на добитите блокове биткойн достигне 1 050 000.
Този вграден механизъм има за цел в крайна сметка да доведе до по-високи цени, тъй като търсенето расте, а предлагането намалява.
Връзката между халвинга и цената на биткойна обаче е сложна. Пазарът на биткойн е подвластен на различни фактори, включително регулаторни промени, макроикономически условия и повишени нива на приемане, особено след одобрението на спот биткойн ETF в САЩ