Г-7 решава за бъдещето на въглищните централи
Енергийните министри на държавите от Г-7 обсъждат целевата дата за затварянето на въглищните централи. Това трябва да се случи до 2035 г.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Държавите от Г-7 Италия, САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Канада и Япония са обсъдили въпроса за определянето на обща целева дата за затваряне на въглищните централи. Само една от страните е била против очертаването на такъв хоризонт, посочва източник на агенция “Ройтерс”. Споразумение за въглищата би било важна стъпка в посоката, очертана по време на срещата на върха на ООН за климата COP 28 в Дубай миналата година за окончателния отказ от изкопаеми горива.
- Тази година Италия е ротационен председател на Г-20. Срещата на министрите се провежда днес и утре (29 и 30 април) в двореца Венария край Торино.
- Освен че ще търси споразумение за прекратяване на използването на въглища в производството на електроенергия, Рим има за цел да стимулира усилията за разработване на капацитет за съхранение на енергия в батерии и да увеличи инвестициите в електропреносните мрежи. Източници на “Ройтерс” посочват, че групата на най-богатите държави може да посочи необходимостта от шесткратно увеличение на капацитета за съхранение на енергия чрез батерии до 2030 г., спрямо нивата от 2022 г.
- Ядрената енергия и биогоривата са другите алтернативи на изкопаемите горива, които са в дневния ред на Италия. Дясното италианско правителство твърди, че ядрената енергия трябва да играе роля в постигането на целта на страната за нулеви нетни емисии до 2050 г., въпреки че ядрената енергия беше отхвърлена на национален референдум през 2011 г.
АКЦЕНТ
През 2022 г. глобалното търсене на въглища през 2022 г. е нараснало с 4% на годишна база до 8,42 млрд. тона.
Днес въглищата остават най-големият енергиен източник за производство на електроенергия, стомана и цимент – запазвайки централната си роля в световната икономика, посочват в свой доклад от Международната агенция по енергетика към ОИСР.
В същото време въглищата са най-големият източник на причинени от човека емисии на въглероден диоксид и ограничаването на потреблението е от съществено значение за постигането на международните цели в областта на климата.
Според последните прогнози на Международната агенция по енергетика търсенето на въглища ще достигне своя връх в рамките на това десетилетие при днешните политически условия, най-вече в резултат на структурния спад в използването на въглища в развитите икономики и по-слабите икономически перспективи за Китай, който също е поел ангажимент да достигне връх в емисиите на CO2 преди 2030 г. Въпреки това остават ключови въпроси, включително кога ще настъпи пикът на търсенето, на какво ниво и колко бързо ще намалее потреблението след този момент.