Какви са новите продукти и услуги на tbi bank, с които налагате нови стандарти в банкирането?
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2024/07/elenakanevaimg_2874-scaled.jpg)
Без съмнение продуктът, с който предизвикахме утвърдения модел на банкиране в България, е мобилното ни приложение tbi bank app и карта neon. Приложението се отличава с нестандартния си и интуитивен дизайн, говорим на „човешки“ език с клиентите си и ги ангажираме с най-новите предложения и подобрения чрез функциите на платформата Storyly (уникална по вида си интеграция за банково приложение).
Още повече се гордеем с факта, че сме единствената банка на българския пазар, която осигурява 24/7 подкрепа на клиенти в чата на приложението, както и с контактен център за съдействие при възникнали въпроси или казуси. И не на последно място, всички банкови операции могат да се извършват изцяло онлайн с няколко докосвания, и то без такси.
Какво ви доведе до тази стъпка и пускането им на пазара?
Знаехме, че потребителите имат нужда от банково приложение, което е напълно безплатно, и от продукт, който им спестява не само пари, но и време. Нашето приложение предоставя банково преживяване, което е изцяло дигитално, изключително интуитивно и напълно прозрачно от гледна точка на такси и условия. Знаете ли друга банка, която да предлага на клиентите възможността да заявят и получат в дома си хибрид между дебитна и кредитна карта изцяло дигитално и напълно безплатно?
Как очаквате да се подобри ежедневното банкиране на потребителите и финансовите решения, които взимат?
Потребителите стават все по-изискващи. Очакват всичко да се случва с няколко докосвания, да имат постоянен достъп до ежедневното си банкиране и да получават подкрепа в рамките на минути. Това е причина финансовите институции да се опитват непрекъснато да подобряват преживяването и да съкращават клиентската пътека.
Мисля, че за хората ще става все по-лесно и достъпно да банкират мобилно, както и ще имат достъп до повече информация и анализ на финансовите си навици, като, разбира се, с внедряването на нови технологични иновации като изкуствения интелект ще им се предлагат доста по-персонализирани финансови продукти, отговарящи на техните нужди.
Достатъчно финансово и дигитално грамотни ли са българите, за да се възползват от подобни възможности?
Въпреки че в България до момента не са публикувани периодични изследвания на нивото на финансова грамотност, последно проучване на ОИСР показва, че близо 60% от възрастните в страната са финансово грамотни, което е над средното равнище за региона на Югоизточна Европа. Така че аз силно вярвам, че младите поколения, които са любознателни и за които технологиите, интернет и приложенията са естествена част от живота им, ще повишат този процент много бързо през идните години.
Все пак ни чака още много работа, за да настигнем останалите европейски държави. Това според мен трябва да бъде общо и целенасочено усилие между всички финансови институции. Трябва да работим заедно и да повишаваме финансовата грамотност на хората, както и да правим продуктите си толкова лесни за ползване, че да намалим страха от новото.
Какви са следващите големи промени, които предстоят?
Тенденцията в развитието на финансовите приложения е насочена към интегриране на все повече функционалности и услуги в едно място. Хората ще могат да управляват всички свои сметки в различни банки чрез едно приложение. Освен това те ще имат възможност да сключват застраховки, да резервират почивки и да пазаруват от различни онлайн магазини. Ние работим усилено в тази посока. Много скоро потребителите на приложението на tbi bank ще могат да купуват необходимите стоки директно през приложението, без да се налага да въвеждат данните на картата си при всяка покупка, например за нова блуза.