Временна мини-луна ще обикаля около Земята следващата седмица
Следващата седмица Земята временно ще получи втора луна, когато малък астероид започне своя двумесечен орбит около планетата. Изследователите обаче казват, че космическата скала вероятно няма да бъде видима без помощта на професионален телескоп.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Учени, финансирани от НАСА, откриха малък астероид, който нарекоха 2024 PT5, на 7 август, използвайки системата Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System в Южна Африка по време на рутинно наблюдение.
- Астероидът произхожда от астероидния пояс Арджуна, който представлява група астероиди, намиращи се на разстояние 93 милиона мили, които следват орбити, подобни на земните. Следващата седмица 2024 PT5 временно ще се присъедини към Луната в орбитата около Земята, ставайки мини-луна.
- Астероидът 2024 PT5 е с размерите на автобус и е с дължина около 10 метра. Изследователите прогнозират, че той ще направи орбита с форма на подкова около Земята, вместо пълно завъртане около планетата.
- Въпреки че мини-луната ще остане в орбита на Земята за около два месеца, тя ще бъде в близост до планетата за още няколко месеца, като ще направи най-близкото си приближаване през януари 2025 г. След това се очаква да се върне в орбитата на Земята през 2055 г., според проучването.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Астероидът 2024 PT5 ще започне своята приблизително 57-дневна орбита около Земята на 29 септември и тя ще завърши на 25 ноември.
КАКВО Е МИНИ-ЛУНА?
Когато астероиди приближават Земята, те обикновено или прелитат покрай планетата, или я удрят, оставяйки следа в небето или кратер на повърхността. Обаче в по-редки случаи те биват уловени от земната гравитация и стават мини-луни, според Planetary Society. Мини-луните обикалят около Земята за кратък период от време, обикновено по-малко от една година. За да бъде класифицирано като мини-луна, едно космическо тяло трябва да достигне Земята на разстояние около 4.5 милиона километра и да се движи със скорост около 3500 км/ч, обяснява Карлос де ла Фуенте Маркос, водещ автор на проучването и професор в Университет Комплутенсе в Мадрид, пред Space.com. След като 2024 PT5 завърши своята орбита, той ще се върне в астероидния пояс Арджуна.
МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ВИДИ МИНИ-ЛУНАТА?
За съжаление, мини-луната няма да бъде видима с просто око поради малкия си размер,. Астероидът е „твърде малък и слаб, за да бъде видян с типични любителски телескопи и бинокли,“ казва Маркос. За да се види мини-луната, са необходими професионални телескопи с диаметър поне 76 см и сензор със зарядно-свързано устройство (CCD) или комплементарен метален оксиден полупроводник (CMOS).
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Астероидът 2024 PT5 може да е отломка от Луната. Предишното движение на астероида предполага, че той „е възможно да е къс изхвърлен материал от удар върху Луната,“ казва Пол Чодас, директор на Центъра за изследвания на обекти в близост до Земята в Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА, пред The New York Times.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Астероидите са съставени от остатъците, останали след формирането на Слънчевата система преди около 4.6 милиарда години, според НАСА. През последните години НАСА започна да обръща по-сериозно внимание на заплахата от сблъсък на астероиди със Земята. През 2022 г. тя проведе първия си Двоен тест за отклоняване на астероиди, който промени орбитата на астероид. НАСА изстреля космически кораб в космоса и удари астероида, като съкрати орбитата му с 32 минути.
НАСА също изпрати космическия кораб OSIRIS-REx на мисия към астероид близо до Земята, наречен Бену, за да го изследва. Корабът събра проби от астероида и ги върна на Земята през септември 2023 г., въпреки че резултатите все още не са оповестени. Учените смятат, че Бену има шанс да се сблъска със Земята през 2182 г., затова се провеждат изследвания върху него. Според статия, публикувана в Icarus през 2023 г., учените от мисията OSIRIS-REx смятат, че вероятността Бену да удари Земята, прицелвайки се в територия с размерите на Тексас, е една на 2700 през 2182 г.