По какъв начин AI променя бизнесите днес?
Антоан Шотаров: Погледнато глобално, изкуственият интелект променя света, в който живеем, с невиждани темпове. Подобен тип радикални иновации са се случвали и в нашето минало, но разликата е, че ние като общество сме имали десетилетия, а понякога и столетия, за да се подготвим за тази трансформация. Сега промяната вече е тук и въпросът е накъде.
Може би е добра идея да се поучим от философите, които казват, че единственото вечно нещо на света е промяната. Следователно е логично да не є се противопоставяме, а да намерим начина, по който да се възползваме от нея и да станем още по-конкурентоспособни и успешни. Защото, както знаем, не оцелява нито най-силният, нито най-умният, а оцелява еволюционно най-адаптивният, а ние в момента, по мое мнение, живеем във времето на един нов еволюционен скок.
AI дава възможност, от една страна, на големите компании да станат още по-големи и успешни, тъй като могат да инвестират огромни суми във внедряване на AI решения, но парадоксално или не, от друга страна, дава инструмент на малките играчи на пазара да повишат в геометрична прогресия своите възможности, както и потенциал евентуално да достигнат нива на развитие много по-бързо в сравнение с миналото… това ако не е мотивиращо, не знам кое би било.
Какъв според вас е правилният подход на компаниите във връзка с тази промяна?
А.Ш.: Най-ключово е да приемем промяната, да осъзнаем необходимостта от тази трансформация и да дадем най-доброто от себе си, за да се възползваме от нея. Дали ни харесва или не, няма никакво значение, защото връщане назад няма. Духът от бутилката вече е изпуснат, като от нас зависи само и единствено как ще използваме този невероятен инструмент – дали ще стоим отстрани и ще гледаме как светът се променя, или ще вземем пряко участие в тази радикална трансформация.
Убеден съм, че правилна или най-правилна рецепта няма и няма как да съществува такава, тъй като както всички хора имаме своите специфични индивидуалности, така и всяка компания има своите особености и това, което работи на едно място, изобщо не е задължително да работи и да дава същите резултати и при всяко друго приложение.
По какъв начин Donatix намира своето място в тази динамика? Каква е вашата трансформация?
А.Ш.: През последните година и половина с моите колеги в „Донатикс“ се питаме един конкретен въпрос, който може да звучи просто, но в същото време неговият отговор е невероятно комплексен и сложен, като въпросът е – „накъде?“. Смятаме, че сме намерили нашия отговор, като само времето ще покаже дали е правилен, или не, и през последните 6 месеца работим активно, за да приложим идеите си в конкретни действия.
Според нас сферата на ИТ аутсорсинга ще се промени из основи в следващите 5 години, като, от една страна, компаниите в индустрията ще могат да свършат много повече работа, много по-качествено и за много по-малко време, докато от другата страна, самите крайни клиенти също сами ще могат да осъществяват немалка част от техническите разработки, ако назначат достатъчно подготвени хора. За сравнение, ако в миналото е бил нужен екип от 10 човека, за да завърши конкретна задача, то в недалечното бъдеще това ще бъде правено от двама или трима с използването на AI.
В тази връзка ние решихме да се трансформираме, като запазим значителен дял на аутсорсинга в нашия бизнес, защото искаме да продължим да сбъдваме мечтите на нашите клиенти, но в същото време диференцираме риска, като добавяме две други големи пера, а именно разработването на наши собствени иновативни технологични продукти, свързани с внедряване и разработване на AI решения, а също така и чрез инвестирането в други успешни продуктови компании.
Мога да споделя, че вече активно предлагаме и реализираме продукт, свързан с разработката на цялостни AI решения за различни бизнеси – от фабрики за производство на pvc детайли, през банкови институции, болници, консултантски компании и дори детски градини. Ние можем да разработим AI решение за вашия бизнес, което да оптимизира процесите ви, да повиши ефективността на работата и да ви позволи да постигнете по-висока конкурентоспособност и производителност в дългосрочен период.
Кои са нещата, които AI няма да замени? Все повече хора се страхуват, че ще станат ненужни заради новите технологии.
Виктор Лалев: За отговор на този въпрос ChatGPT казва: „AI е изключителен инструмент, но няма да замени всичко“. Не можем да бъдем по-съгласни. Това, което AI ни предлага сега и ще продължи да предоставя в бъдеще, са инструменти, които улесняват хората да работят по-лесно, бързо и ефективно.
Когато говорим за влиянието на AI върху индустрии и аспекти от живота, можем да обобщим, че той ще поеме и оптимизира голяма част от рутинните задачи, които човек извършва ежедневно. Но тези задачи са само една малка част от целия процес по реализирането на задачата. Преди тези рутинни действия ще трябва да имаме човек с критично мислене и достатъчно познания, за да е способен да зададе правилните задачи на изкуствения интелект. От другата страна също ще е необходим естествен интелект, който да може по достатъчно адекватен начин да валидира извършената от AI задача.
Като отговор на въпроса какви са нещата, които AI ще замени, можем да кажем, че ще замени, и по-скоро – промени уменията, които са нужни на човек да извършва всекидневните си задачи, достъпа му до информация и начина, по който тази информация се използва. Нищо друго.
Разбира се, това ще доведе до серия от промени в индустрии и сектори от човешкия живот, започвайки от най-технологичните като финанси, ИТ до доста по-консервативните – здравеопазване и образование.
AI е средство за промяна, но не и заместител на човешката креативност, етика и критично мислене. В този контекст ролята на човека остава ключова за прогреса.
Вие двамата сте приятели от 19 години, а вече от 9 имате съвместен бизнес. Как успявате да съхраните приятелството и бизнеса си през годините?
В.Л.: Може би без дори да осъзнаваме, през годините сме успели да създадем устойчив баланс между бизнеса и приятелството. Една от основните ни цели е предизвикателствата на работа да остават в офиса, без да влияят на личните ни отношения. Фактът, че се познаваме изключително добре, е едно от най-големите ни предимства. Знаем силните и слабите си страни, както и различните умения, които притежаваме. Това ни е позволило да създадем силна симбиоза и да покрием широк спектър от компетенции, които сам човек трудно би могъл да обхване.
Всеки от нас е експерт в различна област, което ни помага да поддържаме ясна структура на отговорностите. В комбинация с общата ни визия за развитието на бизнеса и доверието, което имаме един към друг, това ни дава възможност да взимаме решения бързо – както на ежедневна база, така и стратегически.
Разбира се, имало е моменти на напрежение и различия в мненията. В тези случаи приятелството ни и дългогодишното познанство изиграват ключова роля. Знаем колко важно е да изговаряме всеки проблем (понякога и на висок тон), и никога не оставяме нещо неизказано. Тази открита комуникация е основен принцип за нас.
Какви други ценни съвети и добри практики можете да споделите?
В.Л.: Доверие – вярваме в способностите и решенията на другия и знаем, че те са насочени към постигане на общата ни цел. Комуникация – отворените разговори, дори когато са трудни, ни помагат да преодоляваме всяко предизвикателство. Споделена визия – имаме ясна крайна цел, която ни води напред, и това ни помага да действаме в синхрон. Гъвкавост – разбираме, че различията в мненията са нормални, и приемаме тяхното разрешаване като част от пътя ни напред.
В основата на всичко стои осъзнаването, че работим за една и съща цел и всяко решение, което вземаме, е стъпка напред в правилната посока.