Тръмп иска да принуди Европа да купува повече американски нефт и газ със заплаха за по-високи мита
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп призова в петък Европейския съюз да намали разликата в търговията си със САЩ чрез закупуване на петрол и газ. В противен случай блокът ще се сблъска с по-високи мита за внос на стоки.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Това е сбъднат кошмар за Европа, която от месеци се опитва да се подготви за евентуалното встъпване на Тръмп в Белия дом и заплахата от обтягане на търговските отношения.
- Става дума за най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения в света, които през 2021 г. достигнаха исторически максимум от 1.29 трилиона долара.
- Търговията със Съединените щати е изключително важна за европейските държави. По данни на САЩ дефицитът на страната в търговията със стоки и услуги с Европейския съюз през 2022 г. е бил 131.3 млрд. долара. През 2023 г. САЩ са били най-големият получател на стоки от ЕС, като на тях се падат 19.7% от износа.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Казах на Европейския съюз, че трябва да компенсира огромния си дефицит със САЩ чрез мащабно закупуване на наш нефт и газ. В противен случай ще се стигне до мита“, написа Тръмп в профила си в Truth Social.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Доналд Тръмп от месеци дава сигнали, че е готов да повиши митата за внос на стоки в САЩ – не само спрямо Китай, но спрямо Европа, Мексико и Канада. Ако митата станат факт, те ще отменят действието на USMCA – споразумението за свободна търговия, което Тръмп сключи с Канада и Мексико по време на първия си мандат. През 2023 г. над 83% от износа от Мексико и 75% от износа на Канада е насочен към САЩ. След като Тръмп обяви намеренията си, индексът на щатския долар се повиши с 0.4%. Канадският долар се понижи с 0.8%, а мексиканското песо загуби 1.3%.
Европейската централна банка също е изправена на нокти, тъй като по-рестриктивната и консолидирана политика на Белия дом ще засегне търговията с Европа. Победата на републиканеца притесни националните правителства и длъжностните лица в Брюксел, които се опасяват, че митата ще унищожат големия търговски излишък на ЕС и ще подтикнат производителите от региона да прехвърлят производството си там. Сред най-силно засегнатите от евентуално увеличение на митата за Европа ще бъдат Германия, която е лидер в производството на автомобили, както и Италия – вторият по големина европейски износител за САЩ.
Европа вече има опит с правенето на бизнес с администрацията на Тръмп. Това е втори мандат на републиканеца в Белия дом като през 2018 г. Тръмп и тогавашният изпълнителен директор на ЕС Жан-Клод Юнкер договориха сделка, която включваше желанието на ЕС да внася повече американски втечнен природен газ. Инвестициите в ЕС за диверсификация на енергийните доставки, особено след нахлуването на Русия в Украйна, могат да доведат до увеличаване на потоците на втечнен природен газ от САЩ, смятат служители на ЕС. Това обаче означава, че блокът вече е по-зависим от американския втечнен природен газ, за да задоволява енергийните си нужди.