САЩ могат да въведат ограничения за износ на чипове от България от 15 май
Възможно е спрямо България и още 16 европейски държави да бъдат наложени ограничения за износ на чипове в САЩ, заяви от трибуната на Народното събрание външният министър Георг Георгиев. Мерките ще влязат в сила евентуално от 15 май. Това е пореден сигнал за задълбочаващата се търговска война.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- От 15 май е възможно България и още 16 европейски държави да бъдат включени в ограничителен списък за износ на чипове за САЩ, стана ясно от думите на външния министър Георг Георгиев.
- Това би засегнало развитието на мрежата от суперкомпютри в Европа и ще се отрази на българската научна общност, смята Георгиев.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“В контекста на общата търговска политика на ЕС и възможните негативни влияния върху единния европейски пазар при евентуално въвеждане от американска страна на допълнителни мита за европейски стоки, България се стреми да насърчава по-прагматичен подход на ЕС и проактивно ангажиране и съвместна работа с администрацията на САЩ с цел по-нататъшно укрепване на търговията, инвестициите и технологичното сътрудничество на базата на споделените ценности, включително чрез насърчаване на отворена и приобщаваща глобална икономика, която гарантира лоялна конкуренция”, заяви министър Георгиев.
БЪЛГАРСКИЯТ ИЗНОС ЗА САЩ
- България е изнесла стоки на стойност 1.08 млрд. евро за САЩ през 2024 г., показаха данни на Евростат. Същевременно вносът на американски стоки е над два пъти по-малък – за 418.57 млн. евро.
- През 2024 г. България е внесла алуминий на стойност близо 137 хил. евро, докато българският износ на алуминиеви продукти за САЩ надхвърля 40 млн. евро.
- При желязото и стоманата по данни на Евростат изнесеното за САЩ количество през 2024 г. надхвърля 77 млн. евро, докато вносът на американска стомана и желязо е едва около 367 хил. евро.
- Българският износ на устройства, сред които диоди, транзистори и полупроводникови устройства надхвърля 27 млн. евро, докато вносът от САЩ е в размер на малко над 11 млн. евро.
- Износът на българска дървесина и корк за САЩ през 2024 г. също надхвърля 40 млн. евро, докато вносът е за 136.34 хил. евро.
- България изнася солидно количество хранителни продукти и живи животни за САЩ – по данни на Евростат през 2024 г. те се равняват на 87.05 млн. евро, докато вносът от САЩ за България е в размер на 28 млн. евро. Износът на млечни продукти и яйца за САЩ приближава 15 млн. евро, докато американският внос е едва за 106 евро през 2024 г. Българският износ на зърно и зърнени култури възлиза на 18.58 млн. евро, докато вносът е за 310 хил. евро.
АКЦЕНТ
Именно тези продукти ще попаднат под ударите на нови американски мита, които трябва да влязат в сила от 1 април. Американският президент Доналд Тръмп заяви, че обмисля налагането на мита и за внос на дървен материал и горски продукти, която да влезе в сила около 2 април. Тръмп обаче все пак е склонен на отстъпки, като предложи на държавите отсрочка, ако намалят или премахнат собствените си мита за внос на американски стоки.
ЕФЕКТЪТ
Технологичният сектор в Европа е изправен пред огромно предизвикателство и се опитва да спечели известно предимство в борбата за надмощие, която в момента се доминира от САЩ и Китай. Затова и Европейската комисия прави всичко възможно да стимулира иновациите и конкурентоспособността, като представи поредица от стимули от началото на годината.
Въвеждането на мита от страна на администрацията на Доналд Тръмп са поредна спънка. Днес в сила влязоха митата от 25% за внос на алуминий и стомана в САЩ, като администрацията в Белия дом заплаши и да наложи 25% мита за внос от ЕС от 1 април, като основно засегнати ще бъдат автомобилния, фармацевтичния и технологичния сектор. Ако заплахите се окажат факт, потенциалният удар от въвеждането на по-високи мита ще бъде тежък за Европа – приходите за Stoxx Europe 600 биха могли да намалеят с 3-7 процента, а най-голям риск съществува в отраслите здравеопазване, промишленост и потребителски стоки. Междувременно Европейската комисия заплаши от 1 април да въведе реципрочни мита за внос на стоки от САЩ, които ще бъдат въведени на два етапа. Европа ще наложи мита за внос на стоманени и алуминиевите продукти, както и текстил, кожени изделия, домакински уреди, пластмаса и дървесина.Селскостопанските продукти също ще бъдат засегнати – включително птиче месо, говеждо месо, някои морски дарове, ядки, яйца, захар и зеленчуци. Вратата за преговори обаче бе оставена отворена.